e-gebelik.net Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
HPV Tedavisi
 


 

HPV Tedavisi Hakkında

 

1)   HPV tuvaletten ve havuzdan bulaşır diyorlar ancak hpv’nin tuvaletten ve havuzdan gerçekten bulaşma ihtimali nedir? Bu oran yüksek midir, düşük müdür?

HPV cinsel temas ile geçen bir hastalıktır. Tam bir cinsel birleşme oldan dahi çiftler arasında gerçekleşen cinsel bölgelerin teması şeklinde bir yakınlaşma veya oral / anal ilişki ile de geçebilmektedir. Tüm DNA virüslerinin ve tabii ki HPV ’nin dış ortamda yaşama süresi çok  çok kısadır. Taze HPV’li doku ile enfekte olmuş dış ortamlardan kısa süre içinde oluşan bir temas ile indirekt yoldan HPV bulaşabildiği iddia edilmektedir, bence bu çok çok nadir, fakat göz ardı da edilmemesi gereken bir durumdur.

2)   HPV tedavisi gören birine tüylerinden kurtulması için hangi epilasyon yöntemini önerirsiniz ?

Genital siğiller veya diğer adı ile kondilomların kanatılması ve genital bölgede oluşan mikroskopik çiziklere yayılması sonucu bu kondilomlar çok hızlı bir şekilde etraf dokulara yayılırlar ve tedavi sonrası kolaylıkla tekrar ederler.
Genital siğil tespit edilmiş kişilerde altın kural; genital bölgede kesinlike jilet kullanılamaması yönündedir. Jilet genital bölgedeki siğilleri koparmak ve kanatmak ile kalmaz, genital bölge cildinde mikroskopik bazen de derin çizikler yaparak bu bölgelere HPV’nin “ekilmesini” sağlar. Jilet ile hastalar ilk çıktığı odaktan çok daha uzak yerlere virüsü taşıyarak bu bölgelerde de kondilom çıkmasına sebep olurlar.

Peki genital bölge temizliğinde ne yapmak gerekir? Tüy dökücü kremler eğer alerjik reaksiyon olmamış ise kullanılabilinir, ağda dikkatli bir şekilde kullanılır. Ağda mevcut siğilleri kopartıp kanatırsa da yayılımını arttırır. Bizim tavsiyemiz cildi çizmeyecek ve mikrohasar oluşturmayacak yöntem olan makine ile tüy temizliği veya makas ile yüzeysel kısaltma (kondilom tedavisi sırası ve sonrasındaki 6-9 ay) yapılması yönündedir. Unutmamak gerekir ki kondilomların nüksleri en çok ilk tedaviden sonraki ilk 9 ay içinde görülmektedir,12 ay sonra nüks oranı %1 lerin altına düşmektedir. Tabii burada uygulanan tedavi yöntemi nüksler açısından en önemli kriterdir.

3)   Hpv taşıyıcısı biri başka birine hpv virüsünü bulaştırdıktan sonra bulaştırdığı tip neden tip değiştiriyor?

Bir çok hastamızda da, kişisel gözlemimiz, partnerler arasında tek eşli oldukları dönemde farklı bir temas olmamasına rağmen HPV tipinde değişikliklerin görülebildiği yönündedir. Bunun en sık sebebi HPV’nin bir DNA virüsü olması yanında HPV tiplerinin kişiden kişiye farklı inkubasyon  süresi olabileceği için bir kişide HPV testinde tespit edilen HPV  tipinin diğer kişi tarafından alınmış olmasına rağmen uzun bir inkübasyon süresi veya “sessiz enfeksiyon” olabilme olasılığı ile tespit edilememesi veya aynı HPV tipinin daha sonraki süreçte pozitif olarak çıkabilme olasılığıdır.

HPV kişiye özel bir hastalık olup aynı tipler farklı kişilerde değişik inkubasyon süresi ve değişik sonuçlar doğurabileceği gibi vücutta kalış süreleri de değişik olabilmektedir. Burada en önemli faktör kişinin bağışıklık sistemidir. HPV’nin vücutta yaptığı “HPV Yolculuğu” sürecini ve olası etkilerini işte bu bağışıklık sistemi, cinsiyet, sigara / tütün alışkanlığı, kişinin yaşı, sistemik hastalıklar, aynı zamanda HSV varlığı gibi ek faktörler belirler.

4)   Otoimmun hastalığı (Multipl skleroz,romatoid artrit  gibi) olan bir hasta için HPV ile mücadele nasıl olmalıdır?


Maalesef otoimmun hastalığı olan kişiler HPV ile mücadele konusunda en şanssız grupturlar.  Bağışıklık sisteminin düşük olması ki otoimmun hastalıklar ve bunun tedavisinde kullanılan ilaçlar bu sürece olumsuz katkıda bulunurlar; genital siğillerin nüks olasılığı, yayılma ve büyüme hızı ile birlikte HPV’nin vücutta kalma süresini hep olumsuz etkilerler.  Yapılan tüm çalışmalar HPV tiplerinin hepsinin  %98 oranında ortalama 2-4 yıl içinde vücuttan attığını göstermiştir.  Bu sürede etkili olan en önemli faktör tabii ki immun sistem yani bağışıklık sistemidir. Otoimmun hastalığı olan yada sistemik hastalık( diabet, guatr), HİV, HSV gibi  ek immun sistem ile alakalı sorunları olan kişilerde HPV’nin  vücuttan temizlenme  süreci 2-4 yıl değil maalesef çok daha uzun yıllar alabilmektedir.
Otoimmun hastalığı veya benzer ek bağışıklık sistemini düşüren hastalığı / sorunu olan kişilerin bu hastalıkları ile ilgili bir uzmandan destek almaları dışında bir dietisyenden destek almalarını da tavsiye ederim. 

 

5)   AHCC kullanıp, bağışıklığımızı yüksek tutup genital bölgede 6. ayda hpv negatif sonucunu aldığımızda artık oral bölgeden de negatif olmuşuzdur diyebilir miyiz? Yani ekstra test yaptırmamıza gerek var mı? Genital bölgeden negatif olunan HPV virüs ile ağızdan da eşzamanlı olarak negatif olur muyuz?

AHCC ‘yi bizler de HPV  pozitif hastalarımıza bağışıklık sistemini desteklemek için diğer başka ek ilaçlar ile birlikte tavsiye etmekteyiz ve  hakikaten genel anlamda bağışıklık sistemine önemli katkı sağladığını gözlemledik.

Oral HPV konusu biraz genital bölgeye göre kısmen karmaşık ve çok uzun bir konu. Özet olarak genital bölgenin HPV temiz olması oral ve baş boyun bölgesinin de negatif olacağı anlamına gelmez. Genital bölgede sıklıkla HPV pozitif olan tipler, ağız boğaz bölgesinde çok daha zor yerleşir ve etkili olabilirler, ayrıca ağız bölgesinde var olan normal flora HPV bulaşmasına ve persistansına karşı ciddi bir savunma sistemidir.  Fakat HPV nin bazı tipleri oral bölgede genital bölgeye göre daha uzun süre sebat ettikleri ve pozitif kaldıkları iddia edilmektedir.

Ağız- boğaz için en önemli tipler HPV tip 16,18,31 ve 33 tür. Oral seks hikayesi olan ve partnerinde bu tiplerin bir tanesi tespit edilmiş hatta şüphesi bile olan hastalarımıza bizler “oral hpv test” tavsiye ediyoruz.  Özellikle HPV tip 16,18,31 baş boyun kanserlerinin en sık sebeplerinden birini oluşturduğunu unutmamak gerekir. Avrupa’da bir çok ülkede “kendi kendine yapılan oral hpv testi” eczanelerde satılmakta ve tükrükte HPV ile oral risk tespit edilebilmektedir.

6) Menopoza giren fakat çoktan hpv negatif olmuş bir kadın için, menopoz sürecindeki hormonal değisiklikler HPV’yi nasıl etkiler? Aynı durum menopoz döneminde oral tutulum için de geçerli mi? Hpv bu dönemde tekrardan aktif olabilir mi?

HPV genellikle gençlerin hastalığıdır. DNA kırılmasının en yüksek olduğu 18-25 arasındaki kişilerde daha kolay bulaşır, daha çok anormal hücre değişikliği yapabilir ve kanser riski oluşturur ve daha uzun süre vücutta kalır.

Menopoz döneminde HPV aktivitesi, bulaştırıcılığı, DNA kırılması gençlere göre daha düşüktür. Daha önce HPV negatif olan menopozdaki bir kadının hormonal değişikliklere bağlı olarak yeni bir temas ile HPV alma ihtimali yoksa HPV ‘nin tekrar pozitif olması ihtimal dışıdır. Menopozdaki hastalarda gençlere göre daha sıklıkla riskli HPV tiplerine bağlı olarak vajina ve vulva da anormal hücre değişiklikleri (VİV / VAİN)  gözlemlemekteyiz. Bunun sebebi de bölgedeki menopoza bağlı östrojen eksikliği sonucu genital atrofidir. Lichen sclerosus ve atroficus hastalarında yapılan bir çalışmada gelişen vulva kanserinin en önemli predispozan faktörlerinden birinin daha önce var olan HPV pozitifliği olduğu iddia edilmiştir. Menopozdaki HPV pozitif veya HPV risk gurubu hastalar çok iyi bir şekilde takip edilmeli ve şüphe durumunda vulvoskopi yapılmalıdır.

7) HPV Tip 16 hpv ile enfekte olan birinde tip değistirip tip 68 olduysa enfekte olan kişinin vücudu şu an tip 16’yı tanıyor mu?

HPV tiplerine karşı maalesef kalıcı bir bağışıklık gelişmemekte ve belirli bir HPV tipini alıp negatife dönen kişi aynı HPV tipini tekrar alabilmektedir. HPV aşısının dahi koruyuculuğu bazı yayınlara göre 4-5 yıl ile sınırlı olup 5 yıl sonra rapel (ek doz)yapan merkezler vardır. Bu sebeple zaten HPV negatifleşen kişilere de risk gurubunda olan HPV pozitif hastalar gibi yurt dışında bir çok merkezde hatta 39 yaşına kadar HPV aşısı tavsiye edilmektedir.

8)Hastalarınızdan hiç negatif olduktan sonra tek eşliliğe devam etmesine veya ilişkisi olmamasına rağmen bir süre sonra tekrar siğil çıkaran hastası oldu mu?

Tabii ki oldu. HPV negatif demek daha önce tespit edilemeyen, sessiz olan HPV varlığını göstermez.  Uzun zamandır var olan, HPV testinde daha önce tespit edilememiş ve değişik faktörler sonucu aktifleşen bir HPV tipinin genital siğil ile karşımıza çıkması mümkündür. Bu tür durumlarda kondilom HPV tiplemeye gönderildiğinde tabii ki değişik bir HPV tipini tespit etmek mümkündür. Ayrıca laboratuar sonuçlarının yanlış negatifliğini ve eksik tip bakılmasının da göz önünde bulundurmak gerekir.

9) Ahcc hakkında ne düşünüyorsunuz?

HPV’ nin bir ilacı yoktur, HPV’ yi bir ilaçla öldürmek veya yok etmek mümkün değildir. HPV yi vücuttan temizleyen kişinin bağışıklık sitemi ve T lenfositlerdir.  Son dönemlerde yapılan tüm çalışmalar ve bizim şahsi gözlemlerimiz de  HPV tiplerinin hepsinin  %98 oranında ortalama 2-4 yıl içinde vücuttan attığını göstermiştir. Bu noktada tabi ki hastanın tedavisinin doğru yöntemlerle yapılmasının önemi büyüktür. Tedavide tek bir siğilin dahi bırakılması sürecin uzamasına sebep vermektedir. Eşlerin birlikte tedavi olması da gerekmektedir.

Bu atılma süresini kısaltan kişinin bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemini destekleyen tüm faktörler HPV ile mücadelede vücuda yardımcı olurlar.  Beslenme alışkanlığı ( bağışıklığı güçlendirici diyet), bazı yardımcı ilaçlar ( AHCC, propolis, folik asid, B vitamini, Çinko, beta glukan v.b) ve hayatın düzene sokulması ( sigarayı bırakma, bağımlılık yapan madde kullanmama, alkolu sınırlı tüketim, spor yapma vb) HPV ile mücadelede ana faktörlerdir.

AHCC  bağışıklık sistemini  HPV  gibi virütük enfeksiyonlara karşı güçlendiren ve kişinin HPV ile mücadelesine fayda sağlayan bir gıda takviyesidir. Bizler hastalarımıza AHCC ve ek bağışıklık sistemi ilaçlarını, vitamin/ minerallerini  tavsiye edip beslenme alışkanlıkları için de önerilerde bulunuyoruz.

Şahsi gözlemlerimiz AHCC kullanımının HPV ile mücadelede bağışıklık sistemine ciddi anlamda ek faydası olduğu ve hastaya ayrıca ek bir motivasyon da sağladığı yönündedir.

10) Negatif olduğumuz tipe karşı bağışıklık kazanıyor muyuz?

Maalesef hayır. Negatif olunan tipi tekrar partnerden geri almak mümkün. Aşıların dahi etkisinin ortalama 4-5 yıl olduğu iddaa edilmekte. Negatif olunan tipi tekrar almak mümkün olduğu için bu sebeple hastalara belirli bir süre korunmaları için HPV aşısı önerilmektedir. 

Partner tedavisi de bu sebeple önemlidir. Çiftlerden birinde HPV mevcutsa karşı tarafa yeniden bulaştırıcılık olacaktır. Özellikle  genital siğil varlığında HPV bulaştırıcılığı daha yüksektir. Mevcut genital siğiller en iyi şekilde tedavi edilmelidirler.

11) Bakire olduğu halde hpv ile enfekte olmuş bir kişinin rahim ağzında hücresel değisiklik ( CIN 1,CIN 2,CIN 3) oluşma ihtimali nedir?

Aktif cinsel hayatı olanlara göre bu ihtimal çok düşüktür. Fakat tabii ki vardır. Burada HPV tipi önemlidir. Özellikle HPV tip 16 ve 18 pozitif  bakire hastalara  cytobrush ile  kızlık zarına dokunmadan smear testi almak mümkündür. Unutmamak gerekir ki HPV tip 16 ve 18 sadece rahim ağzı değişkliği (CİN1,2,3) değil ayrıca bakirelerde dış genital vulva kanseri öncü hücrelerini (VİN 1,2,3)  yapma olasılığı da vardır.

Kendinde herhangi bir genital siğil  şikayeti olmayan, partnerinde  ise  bu riskli HPV tiplerinden biri mevcut  bakirelerde de  cytobrush ile hpv tipleme ve smear testi yapılmalıdır. HPV cinsel ilişki değil cinsel temas ile geçen bir hastalık olduğu için bakirelerde ayrıca perianal / makat etrafı ve oral/ağız-boğaz bölgelerin de irdelenmesi önemlidir.

12) Her iki birey de hpv pozitif ise ve sadece birbirleriyle cinsel anlamda birlikte oluyorlarsa her yakınlaşmalarında pinpon etkisi devam eder mi?

Evet, maalesef devam eder. Bu sebeple eşlerin aynı anda tedavi olmaları çok önemlidir. Yapılan bir çalışmada aktif lezyon varlığında (genital siğil / kondilom) HPV’ nin karşıya bulaşma olasılığı HPV tipine ve kişinin bağışıklık sistemine göre değişkenlik göstermekle birlikte %65-75, genital siğil yok ise portörlük durumunda %2-6 arasında olduğu iddia edilmiştir. Aktif lezyonlar yani genital siğiller tedavi edilene kadar cinsel ilişkiden uzak durmak önemlidir.

13) Hpv genotipleme testimiz negatif çıktığı zaman gönül rahatlığı ile hpv virüsü vücuttan atılmış diyebilir miyiz? Yoksa virüs ‘’uyku’’ durumuna mı geçmiştir ?

HPV genotipleme testi negatif çıktığında  bu virüsü tıbbi olarak atmış olursunuz ve bu atılan tipin “uyku” durumu gelişmiyor.. Fakattt.. Daha önce çıkmayan ve sessiz (silent enfeksiyon) halinde olan, inkübasyon periyodunu tamamlamamış başka bir virus pozitif olabilir. Yurt dışında bir çok merkez  birer yıl ara ile 2 kez HPV testi ile konfrime eder iken bazı merkezler de  3 yıl smear testleri normal ve genital siğil nüksü olmayan hastaya HPV testi dahi yapmayıp “HPV Free” kabul etmektedirler. Yapılacak kontrol HPV testini ve şeklini hastanın kliniğine göre belirlemek en doğru yaklaşım olacaktır.

14) Deflagyn hpv virüsünün vücuttan atılmasına yardımcı olur mu?

Hayır. HPV’ yi öldüren, tedavi eden, yok eden bir ilaç yoktur. ( Rusya ‘da mevcut olan FDA onayı almamış, bizim de tavsiye etmediğimiz ciddi yan etkileri olan HSV ve HPV de kullanılan antivirütük etkili sistemik bir ilaç hariç). Deflagyn bir HPV ilacı değildir, HPV ye bağlı rahim ağzındaki CİN1 ve CİN 2 durumlarında (Kolposkopi ve biopsi  ile mutlaka CİN1 ve CİN 2  teyid edilmesi gerekir)  bu anormal değişimi tedavi edebilen ve hücresel değişikliği geri çevirdiği iddia edilen lokal etkili bir ilaçtır. Bizler de smear sonucu ASCUS ,CİN1,CİN 2 çıkan hastalarımızda kolposkopik ve biopsi ile teyit edilmiş hastalarımızda kullandığımız bir tedavi yöntemi olup olumlu geri dönüşler almaktayız.

HPV’nin şu anda ilaçla bir tedavisi yoktur. Tedavisi sizin bağışıklık sisteminizdir. Şu anda HPV ve HSV tedavisi için “immunoterapi” bağlamında tedavi edici bir ilaç ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup önümüzdeki yıllarda piyasaya çıkacağı olasıdır.

15) HSV yani Genital Uçuk Herpes Virüsü için önerebileceğiniz tedavi yöntemi var mıdır? Bilindiği üzere herpes virüsü ömür boyu kalıcı oluyor vücutta diye biliyoruz, bu konudaki tıp anlamında gelişmeler var mıdır? Siz ne düşünüyorsunuz?

Herpes genitalis HSV tip 2 maalesef ömür boyu vücutta kalabilen dönem dönem alevlenmeler tarzında kendini gösteren, HPV gibi kanserojen riski olmayan ve aynen HPV gibi ilaçla kesin bir tedavisi bulunmayan bir cinsel ilişki ile geçen hastalıktır. Sadece Herpes lezyonlarının alevlenmesi sırasında kullanılan antibiyotik benzeri antivirütik ilaçlar mevcuttur. Herpes için HPV de olduğu gibi “immunoterapi” bağlamında ilaç geliştirme çalışmaları vardır. Ayrıca unutmamak gerekir ki HSV pozitif kişiler HPV virüsünü çok daha kolay alırlar.

16 ) HPV pozitif hastalara önerileriniz nedir?

1-   HPV pozitif tanısı konduğunuzda mutlaka bunu partneriniz/ eşiniz ile paylaşın ve onu/onların bir doktora gitmesini sağlayınız. HPV ihmal edildiği zaman çok ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilir ve erken teşhis özellikle kadınlarda hayat kurtarıcıdır. Dürüst olun, durumunuzu saklamayın. Vicdani ve etik olarak karşınızdaki kişiyi/kişileri mutlaka bilgilendirin.

2-   Profesyonel destek alın. Genital siğil ile yaşamayın. Mutlaka en etkili yöntemle kondilomlardan kurtulun. Çünkü genital siğil varlığında hem HPV’nin partnerinize bulaştırıcılığı fazla hem de sizde çok hızlı bir şekilde yayılma olasılığı yüksektir.

3-   Hayatınızı düzene sokun. Sigara, tütün, bağımlılık yapan maddeleri bırakın. Spora başlayın, sağlıklı beslenin. Sistemik bir hastalığınız var ise ( diabet, guatr, anemi vb) mutlaka ilgili uzman doktora başvurup kontrol altına alın.

4-   Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek doktorun tavsiye ettiği ilaç ve vitaminleri mutlaka kullanın. HPV yi yok edebilecek tek faktör sizin bağışıklık sisteminizdir. Bunu unutmayın.

5-   Genital siğiller geçene kadar genital bölge temizliğinde jilet kullanmayın. Genital siğilleri kanatıp bölge cilt yapısında küçük travmalar oluşturursanız hem genital siğiller çok hızlı yayılır hem de çok tekrar eder.

6-    Tek eşli olun. Unutmayın ki prezervatif HPV ye karşı tam koruma sağlamaz ve toplumumuzda da HPV pozitifliği çok ciddi oranlara ulaşmış durumdadır.

7-   Rutin doktor kontrollerinize gidin. Özellikle kadınların smear testini düzenli yaptırmaları çok önemlidir. Eğer doktorunuz tavsiye etmiş ise HPV aşınızı olun. Fakat unutmayın ki HPV aşısı olmuş olmanız doktor kontrolleri ve smear testine artık gerek yok anlamına gelmez. Aşının etkisi 4-5 yıl olduğu iddia edilmektedir. Ayrıca HPV ile ilgili halen birçok bilinmeyen vardır.

8-   Son olarak.. HPV ‘ye esir olmayın… HPV ile mücadeleyi sakın bırakmayın.. Hayat akışınızı, beklentilerinizi, hayata dair planlarınızı sakın bozmayın, ertelemeyin.. Vücudunuz  HPV yi temizlemekte..  Yeter ki önlem alın.. HPV den kurtulacaksınız.

 

Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

Halaskargazi caddesi No 216

Doğançay apt kat 2 Şişli/ İst

0212 2334647

05398288152

www.hpvdoktoru.net

www.genitalsigil.net


 

Genital Siğil HPV Hakkındaki Son Gelişmeler İçin Tıklayın !!

 

Dr. Nevra Topalismailoğlu HPV Nedir, Genital siğiller nedir hakkında bilgi veriyor , video;

 

  HPV nasıl bulaşır, bulaşma yolları şekilleri, Genital siğil nasıl bulaşır, Video Dr Nevra Topalismailoğlu

                                       Geri 

Smear testi nedir
Erkek prezervatifi
Jinekolojik kanserler
 Kondilom, HPV Resimleri Görüntüleri
 Kondülom Tedavisi Ve Takibi
HPV Nasıl Bir Virüstür?
Vulvada Kaşıntı, Tedavisi Ve Sebepleri
 Leep, Konizasyon Yöntemi, Ameliyatı
Molluskum Kontagiozum, Genital Lezyonlar Ve Bül
 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Bosalma Impotans
Merak Edilen Cinsellik Kadin Hastaliklari Youtube Görüntleri Videolari Canli Görüntü Yayin Tv Ani
Kadinda Erkekte Escinsellik, Lezbiyenlik
Kadinda masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma Için cinsellik,yöntemler tedaviler
Ilk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kizlikzari ve Cinsellik
Meme Kanseri, Agrisi Teshis Ve Tedavisi, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum, Kadin Sagligi Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Dogum Resimleri Görüntüleri Ani, Fiyatlari Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapilmali Mi? Olmali Mi?Nasil
Genital Sigiller, Genital Sigil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Asisi Kondilom, HPV, Sigil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akinti Kasinti
Kadin Hastaligi Olarak Vajinal Akinti
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadinda Tüylenme, Tüy Artisi
Endometriozis Belirtileri Tani Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Degerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtas ücretleri, fiyatlari, parasi ve hastanesi
Kisirlik, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
Idrar Kaçirma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyati
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalik Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalikta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyati laparaslopi
Kadin Dogum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kisirlik Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakim
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadin Dogum Uzmani Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasil , ücreti, fiyati ve parasi
G Noktasi ve Orgazm,Vajina Estetigi, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyati Nasil Ne sekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalik
Kordon dolanmasi (fotograflari görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü ani
Yumurtalik kisti tani ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebegim Nasil Rahat Eder?,Nasil Daha Saglikli Olur?
Erkelerde dogum kontrol asisi,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmali Mi,Ne Sekilde Nezaman Nasil Takilir
Genital enfeksiyonlardan korunma yollari , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Sekilde Nasil
Gebede , Hamilede Düsük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yas üstü kadinlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmus gebelik ve bos gebelik nasil olusur?
Rahim agzinda yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hizli gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizligi sekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulanti,kusma ,uyusma, ödem , karincalanma, mide yanmasi ,reflü belirtileri
Dogum kontrol haplari , Gebelikten Hamilelikten Korunma Istememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanisi ,myom tedavisi, nerede nasil ne sekilde Ve ne zaman yapilir
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mi? Normal dogum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canli Ani Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel iliski ve birlesme pozisyonlari, güvenli mi? ne sekilde olmali
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadin Sagligi , Jinekoloji Ve Kadin Hastaliklari
Kizlik zari muayenesi, Kizlik zari hakkinda bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel Iliski Ile Geçen Hastaliklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonlari
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasil, Ne Sekilde Yapilir, Gebelik Hamilelik Dogum takibi
Kürtaj Hapi, Düsük Ilaci, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sik kürtaj, ard arda kurtas
Genetik Danisma,Perinatolojik Inceleme nerede nasil ne sekilde hangi hastane doktor klinikte yapilir
Agrisiz dogum, Epidural Anestezi, Dogum Ani, Sezeryan Ani, Sezaryan Ani, Sezaryen Ani Video
Spiral (Ria) Yöntemi Ile Korunma, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum) Kadin Sagligi Merkezi Muayenesi
Lohusalik (Logusalik), Üstüne Görme, Üste Görme, Dogum Sonrasi Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdas)
Sünnet, Yenidogan Sünneti, Dogum Sonrasi Sünnet Ve bebek bakimi
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayicilari, Hamilelik Hesaplayicilari Hesaplayicisi Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasil Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozuklugu Kisirlik Tetkikleri,Kisirlik Tedavisi (Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyati, Tedavisi
Çocuk Istegi ,Sik Sorulan Sorular
Erkekte Kisirlik, Erkek Kisirligi
Tüp Bebek, IVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Asilama Yöntemleri, Kisirlik Tedavisi
Asilama,Iui, Kisirlik Tedavisi
Kisirlik, Bebek Istegi Tetkikleri
Kadinlarda Kisirlik Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Saglikli Yasam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadin Hastaliklari Takibi Bitkisel Dogal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasil Ne Sekilde -- Youtube Videolari, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yasam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji
Kadin Sagligi ,Unutkanlik, Alzheimer Bunama Hastaligi ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel Isteksizlik, Sogukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel Isteksizlik
Iktidarsizlik, Impotans, Sertlesme Bozuklugu
Bebek ve Cinsiyeti Kiz mi,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Meragi, Ne Zaman Kaçinci Hafta
Gebe kalma korkusu sehir efsaneleri
Genital Sigiller ,HPV Asisi Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karninda müzik
Suda dogum ,youtube video canli görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canli ani,nasil nerede, kim
Dogumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kani
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetigi Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +