e-gebelik.net Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Cinsellik
 


 

Ağrılı Cinsel İlişki , Disparoni

 

Disparoni  cinsel ilişki sırasında kadının rahatsız edici tarzda  vagina girişinde veya derin ilişkide ağrı hissetmesi durumudur. Cinsel ilşkide ağrı yakınması bir çok kadında bulunmaktadır ve  bu durum önemli bir gerilime ve eşiyle  ilişkisinde güçlüklere yol açar. Ağrı genellikle vajina ya da kasık bölgesinde gelişmektedir. Disparoniden yakınan kadınlar, acının verdiği korkuyla cinsel ilişkiye girmekten kaçınmaktadırlar. Hatta ağrının çok şiddetli olması, vajinal kasların, ilişkiye girilmesine engel olacak kadar sıkı kasılmasına bile yol açabilmektedir.

İlk ilişkiden itibaren bu yakınması olanların yanı sıra yıllar sonra cinsel ilişkisi ağrılı olmaya başlayan kadınlar da vardır.
 

Ağrılı cinsel ilişki ,cinsel ilişkide ağrı ne şekilde görülmektedir?

Cinsel ilişki sırasında ağrının oluştuğu yer  önemlidir. “Ağrı penisin vajinaya girişi sırasında vajina girişinde mi oluyor?.  Yada vajinaya tam olarak girdikten sonra alt kasık bölgesi veya karında mı oluyor ?”  Eğer ağrı girişte oluyor ise  yüzeyel disparoni , daha sonra kasıkta oluyor ise  derin disparoni olarak adlandırılmaktadır.Bu iki ağrı çeşidinin ayrılması tanı  ve tedavide yardımcıdır. Yüzeyel disparoniye (yüzeyel ilişkide ağrı)  vajina veya vulvanın enfeksiyonları, vajina girişinin darlığı,yırtılmamış kızlık zarı (hymen),  vajinanın kayganlığını sağlayan vajina sekresyonunun az olması gibi durumlar neden olurken;  derin disparoniye (derin ilişkide ağrı) genellikle rahim, yumurtalık, tüpler veya alt karın bölgesi ile ilişkili hastalıklar ve enfeksiyonlar  neden olabilmektedir ve bu durumda ileri bir pelvik patoloji veya prolabe over sendromu düşünülmektedir.Bu tip kadınlarda bazen cinsel ilişkide baş ağrısı şikayeti de eşlik edebilmektedir.

Cinsel ilişkide ağrı eğer  2 haftadan daha uzun süre devam etmişse, çoğunlukla kısır döngü halini almıştır. Ağrının gerçek nedeni hala devam ediyor veya ortadan kalkmış olabilir. Ancak kadının vajinası ağrı korkusu nedeniyle kuru ve dardır. Bu tip vakalar bazen vajinismusta görülebilir ve vaginismus ile karışabilmektedir.

Cinsel ilişkide ağrı olmasının  sebepleri nelerdir?

Aksi kanıtlanıncaya kadar ağrılı cinsel ilişki   fíziksel bir sorun olarak ele alınmalıdır, psikolojik olarak değerlendirilmemelidir. Çoğu kez fiziksel bir sorun vardır veya disparoni fiziksel bir sorunla birlikte başlamıştır. Normal cinsel ilişkide, cinsel uyarım vajina genişlemesine ve ıslanmasına, bu da daha fazla heyecan ve zevk duyulmasına yol açar. Her hangi bir nedenle ağrı ortaya çıkarsa, kadının coşkusu ve zevk alması önlenir, vajinal genişleme olmaz ve sonuç olarak  vajinal kuruluk ortaya çıkar Bu durumda penis hareketleri daha da ağrılı olur. Cinsel ilişki, zevk verecek yerde ağrı uyandıran bir kısır döngüye dönüşür.Cinsel ilişki esnasında ağrı, disparoninin sıklıkla saptanan sebepleri;

Ø       Vajinal bölgede ya da rahimde gelişen enfeksiyonlar ,genital siğiller

Ø       Vajinada, rahimde veya yumurtalıkta gelişen kitle ve tümörler

Ø       Vajinada yabancı cisimlere karşı oluşan alerjiler

Ø       Rahim ağzı enfeksiyonları ,servisitler

Ø       Endometriyozis ve buna bağlı batın içindeki organlardaki yapışıklıklar ,çikolata kistleri

Ø       Yeterince hazır olunmadan ilişkiye girme ve buna bağlı vajinada oluşan tahriş

Ø       Menopoz döneminde vajinada oluşan kuruluk ,östrojen eksikliği

Ø       Mesane ve rahimde sarkma ,bağlarda gevşeme

Ø       Kızlık zarıyla ilgili sorunlar,kızlık zarının kalın olması yada tam yırtılmaması,hazne girişinde   darlık ,haznede darlık

Ø       Ender olarak görülse de doğumsal vajina kusurları

Ø       Genital organlara daha önce yapılmış ameliyatlar

Ø       Kanser ameliyatları ,kanser tedavisi görmüş hastalar

Ø       Psikolojik sorunlar ,vaginizmus, haznede darlık

Ø       Daha önce tıbbi sebeplerle  kızlık zarı dikimi, kızlık zarı tamiri ( himenoplasti hymenoplasti hymenotomi hymenotomi) yapılmış durumlarda ilk cinsel ilişkide bazen ağrı olabilmekte, fakat geçici bir durum olmaktadır.

Ø       Çocukluk veya genç yaşta yaşanmış olumsuz cinsel olaylardır. (cinsel taciz, tecavüz ,enses)

Disparoni (ağrılı cinsel ilişki)  şikayeti olan hastalar ne yapmalıdır?

İlk yapılması gereken bir jinekoloğa başvurup  detaylı bir muayene olmaktır.Vagina girişinde darlık (haznede darlık - dar hazne) ,kızlık zarının kalın olup olmadığı veya başka bir anomali varlığı incelenmelidir. Çünkü ağrılı cinsel ilişkinin çoğunlukla sebebi kadın genital organlarında olan fiziksel bozukluklar ,hastalıklardır. Muayene ve anamnezin detaylı yapılması çok önemlidir, çünkü nadiren  sorun başka bir yerde ve hatta üreme organları dışındaki diğer bölgelerde de olabilmektedir. Disparoni, kronik pelvik ağrının özel bir şekli olduğu için hastalar kronik pelvik ağrı açısından değerlendirilmelidirler. Kadın hastalıkları dışında kronik pelvik ağrı sebepleri arasında sindirim sistemi hastalıkları,böbrek ve idrar yolları hastalıkları,kas- iskelet sistemi hastalıkları, ruhsal hastalıklar sayılabilmektedir.

Ağrılı cinsel ilişkinin tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Cnsel ilşkide ağrı ve buna bağlı ilşkiye girememe şikayeti  tedavisinin  ana prensibi,ağrının sebebini bulmak ve onu tedavi etmektir.Örneğin hasta menopozda ise   menopoz döneminde  vagen epitelinin sağlamlığını ve kayganlığını sağlayan östrojen hormonu eksikliği nedeni ile disparoni  olabildiğinden ,bu durumun tedavisi için o bölgeye lokal östrojen tedavisi veya hafif ağızdan alınan östrojen ilaçları önerilebilmektedir.

Disparoni  enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antibiyotik tedavisi yeterli olabilmektedir. Eğer cinsel ilişkide oluşan ağrının nedeni yumurtalık kistleri, tümörleri, endometriozis veya miyom olarak düşünülüyorsa bunlara yönelik tedavi ve gerekirse  laparoskopik  cerrahi  ile tedavi gerekebilmektedir. Kızlık zarı cinsel ilişki sırasında yırtılmayacak kadar kalınsa, basit bir cerrahi yöntemle hemen kesilerek sorun ortadan kaldırılmaktadır.Bu işleme "Hymenotomi"(Himenotomi) denmektedir. Kızlık zari dikimi 'nin tersi bir tıbbi tabir yani "Hymenoplasti" (Hineoplasti) .

Nadiren de olsa altta yatan sebep psikolojik ise ve verilen tıbbi tedavilerden fayda görmüyor ise psikolojik danışmanlık ve destek tavsiye edilmektedir .

Tedavilere rağmen rahatlama olmuyorsa ne yapılmalıdır?

Nadiren de  olsa disparoninin  sebebi tam açıklanamaz veya uygulanan tüm tedavi veya cerrahi tedaviler fayda sağlayamaz . Fakat kadını rahatlatmak için yapılması gereken bazı öneriler vardır.

  • Cinsel ilişki sırasında bol miktarda lubrikan (kayganlaştırıcı) kullanılması tavsiye edilir. Vazelin ve prezervatifli cinsel ilişki tavsiye edilmez,ağrıyı ve tahrişi daha fazla arttırabilmektedir. Özel yapılmış kayganlaştırıcılar tavsiye edilmektedir.
  • Cinsel birleşme sırasında  kadının, penisin vajinaya girişini kontrol etmesi önerilmektedir.
  • Vagina girişinin en çok açıldığı cinsel pozisyonlar ile ilişki tavsiye edilir.Penis girişi en fazla, kadının sırtüstü yatarken bacaklarını eşinin omzuna dayadığı pozisyonda gerçekleşir. Kadının bacakları göğsünden uzaklaştığı ölçüde penis girişi azalır. En az giriş, kadının sırtüstü yatar durumda bacaklarını düz olarak uzattığında mümkün olur. Bu pozisyonda, penis girişi az olmakla birlikte kadın bacakları ile labiumları sıkıştırarak vulvar teması artırabilir ve ağrı da tabii ki artmaktadır.
  • Çiftlere, her zamanki ilişkilerine bazı hoş ve cinsel yönden uyarıcı deneyimler ve fanteziler katmaları önerilebilir. (Bu gibi uygulamalar vajinal genişlemeyi artırıp kuruluğu önleyerek sürtünme ve ağrıyı azaltır)

 


                                         
  Geri 
 

Kızlık zarı , hymen
Endometriyozis nedir
Kadında Sünnet Ve Cinsellik
Kaşıntı Ve Vulvada Enfeksiyon,VİN
Vajinal Kuruluk Ve Kayganlaştırıcılar
Jinekolojik Ameliyat Ve Kanser Tedavisinden Sonra Cinsellik
 

 

   
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Bosalma Impotans
Merak Edilen Cinsellik Kadin Hastaliklari Youtube Görüntleri Videolari Canli Görüntü Yayin Tv Ani
Kadinda Erkekte Escinsellik, Lezbiyenlik
Kadinda masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma Için cinsellik,yöntemler tedaviler
Ilk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kizlikzari ve Cinsellik
Meme Kanseri, Agrisi Teshis Ve Tedavisi, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum, Kadin Sagligi Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Dogum Resimleri Görüntüleri Ani, Fiyatlari Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapilmali Mi? Olmali Mi?Nasil
Genital Sigiller, Genital Sigil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Asisi Kondilom, HPV, Sigil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akinti Kasinti
Kadin Hastaligi Olarak Vajinal Akinti
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadinda Tüylenme, Tüy Artisi
Endometriozis Belirtileri Tani Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Degerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtas ücretleri, fiyatlari, parasi ve hastanesi
Kisirlik, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
Idrar Kaçirma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyati
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalik Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalikta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyati laparaslopi
Kadin Dogum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kisirlik Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakim
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadin Dogum Uzmani Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasil , ücreti, fiyati ve parasi
G Noktasi ve Orgazm,Vajina Estetigi, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyati Nasil Ne sekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalik
Kordon dolanmasi (fotograflari görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü ani
Yumurtalik kisti tani ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebegim Nasil Rahat Eder?,Nasil Daha Saglikli Olur?
Erkelerde dogum kontrol asisi,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmali Mi,Ne Sekilde Nezaman Nasil Takilir
Genital enfeksiyonlardan korunma yollari , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Sekilde Nasil
Gebede , Hamilede Düsük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yas üstü kadinlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmus gebelik ve bos gebelik nasil olusur?
Rahim agzinda yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hizli gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizligi sekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulanti,kusma ,uyusma, ödem , karincalanma, mide yanmasi ,reflü belirtileri
Dogum kontrol haplari , Gebelikten Hamilelikten Korunma Istememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanisi ,myom tedavisi, nerede nasil ne sekilde Ve ne zaman yapilir
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mi? Normal dogum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canli Ani Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel iliski ve birlesme pozisyonlari, güvenli mi? ne sekilde olmali
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadin Sagligi , Jinekoloji Ve Kadin Hastaliklari
Kizlik zari muayenesi, Kizlik zari hakkinda bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel Iliski Ile Geçen Hastaliklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonlari
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasil, Ne Sekilde Yapilir, Gebelik Hamilelik Dogum takibi
Kürtaj Hapi, Düsük Ilaci, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sik kürtaj, ard arda kurtas
Genetik Danisma,Perinatolojik Inceleme nerede nasil ne sekilde hangi hastane doktor klinikte yapilir
Agrisiz dogum, Epidural Anestezi, Dogum Ani, Sezeryan Ani, Sezaryan Ani, Sezaryen Ani Video
Spiral (Ria) Yöntemi Ile Korunma, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum) Kadin Sagligi Merkezi Muayenesi
Lohusalik (Logusalik), Üstüne Görme, Üste Görme, Dogum Sonrasi Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdas)
Sünnet, Yenidogan Sünneti, Dogum Sonrasi Sünnet Ve bebek bakimi
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayicilari, Hamilelik Hesaplayicilari Hesaplayicisi Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasil Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozuklugu Kisirlik Tetkikleri,Kisirlik Tedavisi (Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyati, Tedavisi
Çocuk Istegi ,Sik Sorulan Sorular
Erkekte Kisirlik, Erkek Kisirligi
Tüp Bebek, IVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Asilama Yöntemleri, Kisirlik Tedavisi
Asilama,Iui, Kisirlik Tedavisi
Kisirlik, Bebek Istegi Tetkikleri
Kadinlarda Kisirlik Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Saglikli Yasam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadin Hastaliklari Takibi Bitkisel Dogal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasil Ne Sekilde -- Youtube Videolari, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yasam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji
Kadin Sagligi ,Unutkanlik, Alzheimer Bunama Hastaligi ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel Isteksizlik, Sogukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel Isteksizlik
Iktidarsizlik, Impotans, Sertlesme Bozuklugu
Bebek ve Cinsiyeti Kiz mi,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Meragi, Ne Zaman Kaçinci Hafta
Gebe kalma korkusu sehir efsaneleri
Genital Sigiller ,HPV Asisi Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karninda müzik
Suda dogum ,youtube video canli görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canli ani,nasil nerede, kim
Dogumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kani
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetigi Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   ! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +