e-gebelik.net Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Rahim Ağzı Sorunları
 


 

Rahim Ağzında Yara (Servikal Erozyon)

 

Kronik servisit  veya halk arasında bilinen ismi ile rahim ağzında yara , rahim ağzı yarası ( Rahimde yara, Rahim yarası)jinekolojik muayenelerde çok sık görülen  bir problemdir.Tıbbi olarak servikal erozyon diye tanımlanır.Servisitin kelime anlamı rahimağzı iltihabıdır.
Rahimağzında yara rahim ağzını kaplayan epitel hücrelerinin kaybolup daha kırmızı olan rahim kanalındaki endoservikal hücrelerinin  dışarı transformasyon alanına doğru yayılmasıdır . Bu yayılan hücreler daha çok kanladığı için kırmızı renkte görülürler ve enfeksiyon ile kanamaya daha yatkındırlar. Bu doku  değişik mikrobik sebeplerden dolayı enfekte olur ise kronik servisit yani yaraya dönüşür.

Yara oluşumunun yaş ve doğum sayısı ile doğrudan bir ilişkisi yoktur. Her yaş kadında görülebilmektedir. Rahim kanalının dışa dönmesi ektropion veya eversion  olarak isimlendirilmekte olup kronik servisit ile karışmaktadır.

Rahim ağzı yarası 'nın  sebebi nedir?

Yaranın tam sebebi bilinmemekle birlikte  en sık sebep enfeksiyonlardır. Klamidya,trikomonaz,gonore  gibi enfeksiyonlar  tedavi edilmedikleri takdirde sıklıkla yaraya sebep olmaktadırlar.Diğer sebepler ise sık cinsel ilişki,hormonal değişiklikler ve bazı kimyasal faktörler ( spermisidler ,prezervatif üzerindeki kimyasallar) ve  sık vajinal duştur.Cinsel ilişki sırasında penisin yarattığı yada tampon  kullanımının yol açtığı travmanın risk faktörü olduğu kabul edilir.
Ancak pek çok kadında altta yatan herhangi bir neden yada risk faktörü saptanamaz.
 

Rahimağzı yarası ne gibi belirtiler verir?

Rahim yarası genellikle belirti vermez ve rutin jinekolojik muayene sırasında saptanır. Fakat bir çok kadında yaraya bağlı en sık şikayet devam eden kokusuz,kaşıntısız  bol miktarda olan akıntılardır. Eğer yara büyük ise ara kanamalar veya ilişki sonrası kanamalar sıklıkla gözlenmektedir. Rahim ağzı  yaraları bazı kadınlarda servikal mukusun (salgı)  değişmesine sebep olarak spermlerin rahim içine geçişini zorlaştırarak kısırlık problemlerine de yol açabilmektedirler. Gebelerde ise vajinal akıntının fazla miktarda olması ve tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar rahim ağzı yarasını düşündürmelidir.

Yaranın (Servikal Erozyon, Rahimde Yara) tanısı nasıl konur?

Rahim ağzı yarası  tanısı jinekolojik muayenede göz ile konulmaktadır. Mutlaka smear testi yapılmalıdır. Smearin güvenli bir şekilde alınamayacağı kanamalı , çok büyük  rahim ağzı yaralarında ,lezyonlarda ve şüpheli yaralarda doğrudan  zaman kaybetmeden   kolposkopik inceleme ve biopsi yapılması daha doğru olmaktadır.

Rahim ağzındaki, yaranın tedavi yöntemleri nedir?

Yaranın (kronik servisit) antimikrobal ilaç ile tedavisi mümkün değildir. Tedavinin prensibi enfekte olup değişime uğramış dokunun ortadan kaldırılarak o bölgenin tekrar normal rahim ağzı epiteli ile kaplanmasına olanak sağlanmasıdır.  Yara tedavisinde kullanılan yöntemler:

  • Koterizasyon (Yakma) : Yara yakma ülkemizde en yaygın kullanılan yöntemdir.Elektrokoter olarak isimlendirilen bir cihaz  ve elektrik yardımı ile rahim ağzındaki yara olan kısım ışınsal olarak ısı verilerek yakılır. Ortalama işlem 5 dakikada bitmektedir. Yakılan kısım bir süre içinde (1-2 ay) iyileşerek yerini normal epitel ve yüzeye bırakır.  Hasta işlem sırasında nadiren ağrı hisseder .Anestezi uygulanmasına gerek yoktur. Muayenehane şartlarında rahatlıkla uygulanabilmektedir.İşlem sonrası bir süre ilaç kullanması ,havuz –denize girilmemesi ve 1 ay kadar süre cinsel ilişki kısıtlaması gerekmektedir. Yakma işlemi sonrası ilk ay kadınlarda kanlı veya sulu berrak akıntı veya ara kanama gibi şikayetler sıklıkla görülmektedir.Özellikle doğurmamış kadınlarda rahim kanalında daralma yapabileceği için en son seçenek olmalıdır.Başarı oranı %80-90’dır.
     
  • Kriyoterapi (Yara Dondurma ): Bir çubuk ile rahim ağzındaki yara olan kısmın  Nitrous oxide gazı ile  dondurulup harap edilmesi işlemidir.Muayenehane şartlarında yapılabilen ucuz , hızlı ve yan etkileri az olan bir metottur.Lokal veya genel anestezi genellikle gerekmemektedir, fakat işlem sırasında bazı kadınlarda hafif veya orta şiddette kramplar oluşmaktadır. İşlem ortalama 5 dakika sürmekte olup muayenehane şartlarında rahatlıkla yapılmaktadır. İşlem sonrası bir süre ilaç kullanması ,havuz –denize girilmemesi ve 1 ay kadar süre cinsel ilişki kısıtlaması gerekmektedir. Tedavi sonrası uzun süren akıntı sıklıkla görülür.Kriyoterapi ayrıca Transformasyon alanının yerini değiştirmekte olup daha sonra yapılabilecek kolposkopik incelemeyi zorlaştırmaktadır.Tedavinin başarı şansı %80-90 'dır.Başarısızlığın en sık nedeni  yaranın kriyoterapi probundan  daha büyük olmasına bağlıdır. Bunun için büyük ve geniş yaralarda tercih edilmez. Fakat doğurmamış kadınlarda rahim ağzında daralma yapmayacağı için ilk tercih edilen yöntem olmaktadır.
     
  • Lazer tedavisi: Rahim ağzı yarası tedavisinde ender kullanılır ve CO2 lazer tedavisi kriyoterapi için büyük olan yaralarda etkilidir. Bunun dışında diğer yöntemlere belirgin bir üstünlüğü yoktur ve pahalı bir yöntemdir. Lazer tedavisi lokal anestezi ile muayenehane şartlarında veya ameliyathanede yapılabilinir.Lazer tedavisi sonucu oluşan en sık komplikasyon kanamadır.Bu tedavi şeklinin başarı şansı %80-90 'dır.

 

Nabothi Kistleri nedir?

Rahim ağzında  bulunan küçük kistlere Nabothi Kisti ismi verilmektedir. Kistlerin içi mukus adı verilen sarı-beyaz renkli sümüksü  bir sıvı ile doludur.Büyüklükleri 2-10 mm ebadındadır.Retansiyon kisti olarak da bilinir.

Rahimağzı normalde salgı salgılayan Nabothi bezleri ile doludur . Bu bezlerin değişik sebeplerden dolayı kanallarının  tıkanması  ile değişik boyutlarda rahim ağzında küçük  kistler oluşmaktadır. Jinekolojik muayene  veya ultrasonografik inceleme sırasında görülürler ve genellikle birden fazladırlar. Doğum yapmış kadınlarda daha sık görülmektedirler.

Genellikle herhangi bir belirti vermezler ve şikayete yol açmazlar.Bazı kadınlarda çok büyüdüklerinde ilişki sırasında ağrı şikayeti oluşmaktadır. Küçük nabothi kistlerinin tedavisine gerek yoktur. Çok büyük veya şüpheli görünüşte olanlara kolposkopi ve biopsi yapılabilinir.

Herhangi bir şikayete yol açmayan küçük kistlerin tedavisine gerek yoktur. Eğer kistler çok büyük ise veya cinsel ilişkide ağrıya sebep oluyor iseler koter ile yakılıp içlerinin boşaltılmaları gerekmektedir.

Rahim ağzında yara nedir, erozyon ve kronik servisit ne anlama gelir neden olur sebepleri nelerdir. Rahim ağzı yarası nedenleri sebepleri, kokulu akıntı  ve cinsel ilişki sonrası kanama Rahim  yarası belirtisi midir. Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu Rahim Ağzında Yara Video Görüntüleri ile anlatıyor

 

Rahim ağzrında yara tedavisi nasıl yapılır hani yöntemler kullanılır. rahim ağzında yara yakma dondurma tedavisi nedir nasıl yapılır. rahim ağzı yarası kriyoterapi koter lazer tedavisi başarı oranları nelerdir. Rahim ağzı yara tedavisi sonrası nelere dikkat etmek gerekir, hangi ilaçlar kullanılır, cinsel ilişki be kadar yasaktır. Op.Dr. Nevra Topalismailoğlu Erozyon Tedavisi, Rahim Ağzında  Yara Tedavisi video görüntüleri ile anlatıyor.

 

                                                 Geri 

 

Smear testi nedir
Klamidya enfeksiyonu
Trikomonaz vajiniti
Servisit, Rahim Ağzında Enfeksiyon

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Bosalma Impotans
Merak Edilen Cinsellik Kadin Hastaliklari Youtube Görüntleri Videolari Canli Görüntü Yayin Tv Ani
Kadinda Erkekte Escinsellik, Lezbiyenlik
Kadinda masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma Için cinsellik,yöntemler tedaviler
Ilk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kizlikzari ve Cinsellik
Meme Kanseri, Agrisi Teshis Ve Tedavisi, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum, Kadin Sagligi Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Dogum Resimleri Görüntüleri Ani, Fiyatlari Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapilmali Mi? Olmali Mi?Nasil
Genital Sigiller, Genital Sigil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Asisi Kondilom, HPV, Sigil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akinti Kasinti
Kadin Hastaligi Olarak Vajinal Akinti
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadinda Tüylenme, Tüy Artisi
Endometriozis Belirtileri Tani Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Degerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtas ücretleri, fiyatlari, parasi ve hastanesi
Kisirlik, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
Idrar Kaçirma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyati
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalik Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalikta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyati laparaslopi
Kadin Dogum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kisirlik Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakim
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadin Dogum Uzmani Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasil , ücreti, fiyati ve parasi
G Noktasi ve Orgazm,Vajina Estetigi, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyati Nasil Ne sekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalik
Kordon dolanmasi (fotograflari görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü ani
Yumurtalik kisti tani ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebegim Nasil Rahat Eder?,Nasil Daha Saglikli Olur?
Erkelerde dogum kontrol asisi,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmali Mi,Ne Sekilde Nezaman Nasil Takilir
Genital enfeksiyonlardan korunma yollari , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Sekilde Nasil
Gebede , Hamilede Düsük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yas üstü kadinlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmus gebelik ve bos gebelik nasil olusur?
Rahim agzinda yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hizli gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizligi sekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulanti,kusma ,uyusma, ödem , karincalanma, mide yanmasi ,reflü belirtileri
Dogum kontrol haplari , Gebelikten Hamilelikten Korunma Istememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanisi ,myom tedavisi, nerede nasil ne sekilde Ve ne zaman yapilir
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mi? Normal dogum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canli Ani Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel iliski ve birlesme pozisyonlari, güvenli mi? ne sekilde olmali
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadin Sagligi , Jinekoloji Ve Kadin Hastaliklari
Kizlik zari muayenesi, Kizlik zari hakkinda bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel Iliski Ile Geçen Hastaliklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonlari
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasil, Ne Sekilde Yapilir, Gebelik Hamilelik Dogum takibi
Kürtaj Hapi, Düsük Ilaci, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sik kürtaj, ard arda kurtas
Genetik Danisma,Perinatolojik Inceleme nerede nasil ne sekilde hangi hastane doktor klinikte yapilir
Agrisiz dogum, Epidural Anestezi, Dogum Ani, Sezeryan Ani, Sezaryan Ani, Sezaryen Ani Video
Spiral (Ria) Yöntemi Ile Korunma, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum) Kadin Sagligi Merkezi Muayenesi
Lohusalik (Logusalik), Üstüne Görme, Üste Görme, Dogum Sonrasi Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdas)
Sünnet, Yenidogan Sünneti, Dogum Sonrasi Sünnet Ve bebek bakimi
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayicilari, Hamilelik Hesaplayicilari Hesaplayicisi Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasil Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozuklugu Kisirlik Tetkikleri,Kisirlik Tedavisi (Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyati, Tedavisi
Çocuk Istegi ,Sik Sorulan Sorular
Erkekte Kisirlik, Erkek Kisirligi
Tüp Bebek, IVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Asilama Yöntemleri, Kisirlik Tedavisi
Asilama,Iui, Kisirlik Tedavisi
Kisirlik, Bebek Istegi Tetkikleri
Kadinlarda Kisirlik Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Saglikli Yasam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadin Hastaliklari Takibi Bitkisel Dogal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasil Ne Sekilde -- Youtube Videolari, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yasam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji
Kadin Sagligi ,Unutkanlik, Alzheimer Bunama Hastaligi ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel Isteksizlik, Sogukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel Isteksizlik
Iktidarsizlik, Impotans, Sertlesme Bozuklugu
Bebek ve Cinsiyeti Kiz mi,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Meragi, Ne Zaman Kaçinci Hafta
Gebe kalma korkusu sehir efsaneleri
Genital Sigiller ,HPV Asisi Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karninda müzik
Suda dogum ,youtube video canli görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canli ani,nasil nerede, kim
Dogumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kani
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetigi Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +