e-gebelik.net Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Meme Hastalıkları
 


 

Memede Kitle
Adım Adım Memede Kitlenin
Değerlendirilmesi

 

Meme hastalıklarının en ciddi şekli, meme kanseridir.Doktorun öncelikli amacı bir meme şikayetini değerlendiriken meme kanserini iyi huylu meme hastalıklarından ayırd etmektir. Ne yazıkki  iyi huylu meme hastalıkları meme kanseri semptomlarını ev bulgılarını  taklit ederler.En sık görülen meme şikayetlerinden kitle , ağrı,enflemasyon ve meme başı akıntısıdır ve bunlar hem iyi huylu hem de kötü huylu meme hastalıklarında şikayet olarak gözlenmektedir.
 

Memede Kitle Nedir?Memede Kitle Ne Gibi Bulgular Verir?

Meme kanseri olan hastaların bir çoğu kitle ile ortaya çıkabildiğinden bu bulgu  önemlidir. Memede kitle sık görülmektedir.Fizik muayene esnasında menapoz sonrası   kadınların %50 sinde  memede kitle saptanır.Bunların bir çoğu beningdir yani iyi huyludur, ancak hastalarda kanser korkusu mevcuttur.Memede kitlenin değerlendirilmesinde tanının kesinleştirilmesi için sıklıkla görüntüleme yöntemleri ve doku örneklemesi gerekmektedir.
Eğer hasta  memede bir kitle olduğundan bahsediyorsa hastaya  ne zamandan beri mevcut olduğu , menstruel siklusla büyüme ve küçülme gösterip göstermediği  ve siklik ağrı ile ilişkili olup olmadığı  sorulmalıdır.Bir yıldan beri mevcut olup değişiklik göstermeyen  nodüller genellikle iyi huyludur . Gözle muayenede ciltte çökme ya da asimetri olması şüphelidir.Elle muayenede ise  iyi huylu  meme kitleleri genellikle birden fazla  ,çif taraflı  , genel olarak uniform olup simetrik olarak dağılan noduller olup hafif ağrılıdırlar.Kitlenin üzerinde parmakla yapılan palpasyonda bezelye veya üzüm gibi bir his alınır.Nodullerin yoğunluğu sert ve lastik kıvamından fluktuasyon verene kadar farklı derecede olabilirler.Doktorlar bu fizik bulguları sıklıkla fibrokistik hastalık olarak adlandısada  patolojik sonuç  olmaksızın  bu meme değişikliklerine  memede kitle denilmemelidir.Memede kitle, eğer memedeki değişiklik  büyük,sert ve asimetrik lyerleşimde  ise dominant kitle olarak tanımlanır.Dominant kitleler meme kanserini düşündürür  ve ileri değerlendirme gerektirir.25 yaşın altındaki genç kadınlardaki tek  kitleler yumşak lastik kıvamında  ve mobil ise  biopside sıklıkla  fibroadenom bulunur .Kitleler küçük,yumuşak,kistik,düzgün düzeyli ve mobilse büyük ihtimalle iyi huyludur.Tersine eğer kitle sert , irregüler ,fikse yani yapışmış şekilde  ise ve kalınlaşma asimetrikse meme kanseri düşünülür.Ne yazık ki bu şüpheli fizik bulguların klinik karakteristikleri iyi huylu ve kötü huylu hastalığı ayırd etmek için yeterli olmayıp ileri diagnostik testler ve incelemeler zorunludur.

 Memede Kitle Varlığında Hangi  Diagnostik İncelemeler Yapılmalıdır?

Meme  kitlelerinin değerlendirilmesinde  rutin laboratuar  testleri yardımcı değildir.Kullanışlı diagnostik işlemler mamografi, iğne aspirasyonu ve eksizyonel biopsiyi içerir.

1-Diagnostik mamografi,ultrasonogtafi:

Mamogramda saptanan anormallikler radyolojik karakteristiklerine göre bening (iyi huylu), malign ( kötü huylu) veya şüpheli olarak sınıflandırılır.Fizik muayenede şüpheli olan meme kitlesinin değerlendirilmesinde  mamografinin güvenirliliği yaklaşık %90 dır.Genel olarak ele gelen  kanseri olan kadınların yaklaşık %10 ‘ unda  mamogramda kanser kanıtı bulunmamaktadır ve bu oran yoğu meme dokusu bulunan genç kadınlarda  %20-30  a dek yükselebilir. Dijital mamografi eşliğinde meme ultrasonografisi-dopleri kullanımı ile bu oranlar daha da aşağı çekilebilmektedir

2-İnce iğne aspirasyonu, biopsisi (FNA):

FNA ele gelen  bir kitleden sıvı ve hücresel  materyal elde etmek için uygulana bir metodttur.Aspire edilen materyalin sitolojik muayenesinin sonucunda malign8kötü huylu),bening (iyi huylu) yada şüpheli olarak karar verilir.Aspirasyon deneyimli bir sitolog tarafından değerlendirildiğinde hatalı negatif oranı (lezyon kanser  olduğu halde  FNA ile elde edilen materyalin iyi huylu  olarak tanımlanması) %2 dir; 

Bu düzey frozen  incelemede  %0.7-4.9 iken eksizyonel biopside  %1.4 tür. Hatalı pozitif oran(lezyon iyi huylu olduğu halde  FNA ile  elde edilen materyalin kanser olarak tanımlanması) sıfıra yakındır.Eğer aspirasyon materyalin fiksasyonu  ve sitolojik değerlendirmesi  deneyimli olmayan  kişiler tarafından  yapıldığında  testin doğruluğu  kabul edilemez  düzeye düşer.

 3-Eksizyonel biopsi:
Klinik uygulamada FNA ve sitolojik değerlendirme kullanılmıyorsa  şüpheli kitlenin değerlendirilmesinde eksizyonel biopsi gereklidir.Biopsi genellikle lokal anestezi  altında ayaktan başvuran hastaya yapılan cerrahi birişlem  olup  tüm kitlelerin çıkartılmasına  teşebbüs edilmelidir.Patolojik tanıya göre risk ve tedavi şekli planlanır.

a-Ultrasonografi eşliğinde kitlenin önce bir iğne   ile belirlenip  işaretlenmesi

b-İşaretlenmiş yere lokal anestezi sonrası bir ensizyon ile ulaşılması

c-İşaretlenmiş kitlenin çıkarılıp patolojiye gönderilmesi

 

Memede Oluşum İçin Yapılan İnceleme Sonuçlarının Değerlendirilmesi Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kitle şiakayeti ile başvuran ve doktor tarafından muayenesi şüpheli bulunan  kadınlarda  kitlenin değerlendirilmesi için  mamografi uygulanmalıdır. Mamografi ile ayrıca ek şüpheli alanlar  da incelenir ve yapılacak diğer muayeneler için temel bilgiler sağlanır.Mamografinin sonucuna  göre iğne aspirasyon biopsisi ile  kitleden materyal aspire edilmeli ve eğer solid bir kitle aspire edilmişse  çıkan hücreler   sitolojik-patolojik  muayeneye gönderilmelidir.Eğer aspirasyonla sıvı elde edilmişse ve kitle yok oldu ise ileri  değerlendirme zorunlu değildir fakat yine de çıkam materyal patolojiye gönderilir.Bununla birlikte eğer aspirasyonla sıvı elde edildiği halde  ele kitle sebat ediyorsa , ya iğne kistin yanındaki solid kitleyi atlamıştır ya da solid kitleyle  kistin ikisine birden  girip iyi huylu  kist sıvısını hücrelerle birlikte dilue  şekilde aspire etmiştir.Bu durumda  geride kalan solid kitle  hemen tekrar iğne ile aspire  edilmeli  ve solid kitleden alınan materyal  sitolojik –patolojik analiz için gönderilmelidir.

Eğer sitolojik sonuç malign (kötü huylu) bir kitleyi gösteriyorsa hasta cerrahi bir müdehele  için hastaneye gönderilmelidir. Eğer sitolojik sonuç şüpheli bir kitleyi gösteriyorsa  eksizyonel biopsi yapılmalıdır.Eğer sitolojik analiz kitlenin iyi huylu  olduğunu  gösteriyorsa  ve mamografide  kanseri  düşündürecek  herhangi bir bulgu saptanmamışsa  hasta 6 aylık aralarla  dikkatli klinik değerlendirmeye  alınmalıdır.Bununla birlikte  sitolojik analiz  kitlenin bening (iyi huylu) olduğunu gösterse de  eğer fizik muayene bulguları ve doktorun kanaati   kuvvetli ihtimalle meme kanseri düşündüyorsa  ve mamografide kanser için şüpheli bulgular varsa  eksizyonel biopsi uygulanmalıdır.

İyi huylu  meme kitlesi bulunan kadınlarda genel olarak tedavi ihtiyacı yoktur. Meme kanseri  olan kadınlar değerlendirme ve kanser dokusunun  çıkartılması için  meme cerrahına refere edilmelidir.Takip eden tedavi planı  bir onkolog ile birlikte ayarlanmalıdır.

 

 

                                 

                                                                      Geri 

 

 

 

Fibrokistik Meme , Süt Kanalları Genişlemesi
Mamografi Ücretleri Fiyatları
Meme Ucu akıntısı, İğne Aspirasyon Biyopsisi
Meme Kanseri Aşısı, Aşı Tedavisi
Hamilelikte Meme Şikayetleri, ca153 ca125
 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Bosalma Impotans
Merak Edilen Cinsellik Kadin Hastaliklari Youtube Görüntleri Videolari Canli Görüntü Yayin Tv Ani
Kadinda Erkekte Escinsellik, Lezbiyenlik
Kadinda masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma Için cinsellik,yöntemler tedaviler
Ilk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kizlikzari ve Cinsellik
Meme Kanseri, Agrisi Teshis Ve Tedavisi, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum, Kadin Sagligi Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Dogum Resimleri Görüntüleri Ani, Fiyatlari Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapilmali Mi? Olmali Mi?Nasil
Genital Sigiller, Genital Sigil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Asisi Kondilom, HPV, Sigil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akinti Kasinti
Kadin Hastaligi Olarak Vajinal Akinti
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadinda Tüylenme, Tüy Artisi
Endometriozis Belirtileri Tani Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Degerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtas ücretleri, fiyatlari, parasi ve hastanesi
Kisirlik, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
Idrar Kaçirma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyati
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalik Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalikta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyati laparaslopi
Kadin Dogum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kisirlik Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakim
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadin Dogum Uzmani Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasil , ücreti, fiyati ve parasi
G Noktasi ve Orgazm,Vajina Estetigi, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyati Nasil Ne sekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalik
Kordon dolanmasi (fotograflari görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü ani
Yumurtalik kisti tani ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebegim Nasil Rahat Eder?,Nasil Daha Saglikli Olur?
Erkelerde dogum kontrol asisi,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmali Mi,Ne Sekilde Nezaman Nasil Takilir
Genital enfeksiyonlardan korunma yollari , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Sekilde Nasil
Gebede , Hamilede Düsük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yas üstü kadinlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmus gebelik ve bos gebelik nasil olusur?
Rahim agzinda yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hizli gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizligi sekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulanti,kusma ,uyusma, ödem , karincalanma, mide yanmasi ,reflü belirtileri
Dogum kontrol haplari , Gebelikten Hamilelikten Korunma Istememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanisi ,myom tedavisi, nerede nasil ne sekilde Ve ne zaman yapilir
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mi? Normal dogum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canli Ani Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel iliski ve birlesme pozisyonlari, güvenli mi? ne sekilde olmali
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadin Sagligi , Jinekoloji Ve Kadin Hastaliklari
Kizlik zari muayenesi, Kizlik zari hakkinda bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel Iliski Ile Geçen Hastaliklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonlari
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasil, Ne Sekilde Yapilir, Gebelik Hamilelik Dogum takibi
Kürtaj Hapi, Düsük Ilaci, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sik kürtaj, ard arda kurtas
Genetik Danisma,Perinatolojik Inceleme nerede nasil ne sekilde hangi hastane doktor klinikte yapilir
Agrisiz dogum, Epidural Anestezi, Dogum Ani, Sezeryan Ani, Sezaryan Ani, Sezaryen Ani Video
Spiral (Ria) Yöntemi Ile Korunma, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum) Kadin Sagligi Merkezi Muayenesi
Lohusalik (Logusalik), Üstüne Görme, Üste Görme, Dogum Sonrasi Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdas)
Sünnet, Yenidogan Sünneti, Dogum Sonrasi Sünnet Ve bebek bakimi
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayicilari, Hamilelik Hesaplayicilari Hesaplayicisi Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasil Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozuklugu Kisirlik Tetkikleri,Kisirlik Tedavisi (Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyati, Tedavisi
Çocuk Istegi ,Sik Sorulan Sorular
Erkekte Kisirlik, Erkek Kisirligi
Tüp Bebek, IVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Asilama Yöntemleri, Kisirlik Tedavisi
Asilama,Iui, Kisirlik Tedavisi
Kisirlik, Bebek Istegi Tetkikleri
Kadinlarda Kisirlik Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Saglikli Yasam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadin Hastaliklari Takibi Bitkisel Dogal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasil Ne Sekilde -- Youtube Videolari, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yasam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji
Kadin Sagligi ,Unutkanlik, Alzheimer Bunama Hastaligi ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel Isteksizlik, Sogukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel Isteksizlik
Iktidarsizlik, Impotans, Sertlesme Bozuklugu
Bebek ve Cinsiyeti Kiz mi,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Meragi, Ne Zaman Kaçinci Hafta
Gebe kalma korkusu sehir efsaneleri
Genital Sigiller ,HPV Asisi Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karninda müzik
Suda dogum ,youtube video canli görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canli ani,nasil nerede, kim
Dogumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kani
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetigi Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +