e-gebelik.net Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Meme Hastalıkları
 
 

Mamografi
Ve
Dijital Mamografi

 

Mamografi düşük dozda çekilen bir meme röntgen filmidir. Üç boyutlu meme yapılarının X ışını kullanarak iki boyutlu olarak görüntülenmesidir. Mamografi cihazı memede ele gelen lezyonlara göre çok daha erken bir evrede olan, klinik olarak gizli durumdaki, ele gelmeyen  meme kanserlerini belirlemeye yarar. Meme kanseri el ile hissedilir  duruma gelmeden iki yıl önce mamografi ile belirlenebilir. Kendi kendine ya da hekim tarafından muayene ile ancak 1 .5 - 2 cm boyutlarında kitleler saptanabilirken mamografi
ile 0,5 cm hatta daha küçük kitleler tespit edilebilinir. Mamografinin kanser tanısında teşhis etme başarısı ortalama olarak %83' tür.

Mamografi ne sıklıkla çekilmelidir?
Mamografi meme kanseri belirtisi ve bulgusu olan kadınlarda , klinik olarak yüksek risk taşıyan kadınlarda ve meme ile ilgili yakınması olsun ya da olmasın 50 yaşın üstündeki tüm kadınlarda klinik muayeneye ek olarak yılda bir çekilmelidir. Çalışmalara göre düzenli mammografi meme kanseri ölüm oranını %25-45 oranında azaltmaktadır.35 yaşın altında X ışını içermesi nedeniyle tarama amaçlı olarak  önerilmemektedir.

Tarama amaçlı mamografi ile ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri Kanser Derneği ve Radyoloji Birliği önerileri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Her kadın;

Ø       35-40 yaşları arasında ilk mamografi'sini
çektirmelidir.

Ø       40-50 yaşları arasında her iki yılda bir kez çektirmelidir.

Ø       50 yaş ve sonrasında her yıl bir kez mammografi
çektirmelidir.

Ø       Ailede meme kanseri hikayesi varsa ilk kontrol
mamografisi yaşı 30 olmalıdır.
 

Mamografi Ne Zaman Çektirilir?
Mamografi çekilirken meme, mamografi cihazı nın iki tabakası  arasında birkaç saniye hafifçe sıkıştırılır. Bu nedenle memelerin en az hassas olduğu zamanda mamografi çekilmesi, özellikle memeleri hassas kadınlara önerilmektedir. Adet bitimini takip eden hafta, memelerin hassasiyetinin en az olduğu zamandır. Ayrıca adet bitimini takip eden hafta, hormonal nedenlerle memelerin şişliği en alt düzeydedir ve bu sırada daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Bu sebeplerden dolayı herhangi özel bir durum olmadıkça, mammografi çekiminin, adetin bitimini takip eden haftada yapılması önerilmektedir.

Mamografi  çekilirken  aşırı ağrı  duyulur mu ?
Çekim çok kısa sürer ve ciddi bir rahatsızlık vermez.Memede sıkıştırılma hissi duyulur. Çekimde özel bir ilaç kullanılmaz. Ön hazırlık gerektirmez, Çekim sırasında belden yukarısı çıplak olacağından kolay çıkarılabilir bir kıyafet yeterlidir. Net görüntü elde edilebilmesi için vücudun üst kısmında pudra, parfüm,deodorant ve benzeri şeyler kullanılmamalıdır.

Mamografi'nin herhangi bir yan etkisi var mıdır ?
Mamografi için çok düşük dozda röntgen ışınlan kullanıldığından sık sık çektirilen mamografi de bile alınan radyasyon önemsenmeyecek miktarlardadır. Mamografi cihazı ile mamgrafi çekimi memelere zarar vermez ve kötü bir hastalığa sebep olmaz.Mammografinin ardından doktor önerisi ile meme ultrasonografisi de eklenebilir. Mamografi ücreti ise değişkendir ve mamografi çekilen merkeze ve fiyat politikasına göre mamografi ücreti değişkenlik göstermektedir

Dijital Mamografi Nedir, Avantajları Nelerdir?
Klasik mamografi cihazı yaklaşık yarım yüzyıldır kullanılmakta olup, meme kanserinin erken tanısında çok önemli yerleri olmuştur. Özellikle meme kanseri tarama mamografisinin tüm dünyada yaygın kullanımıyla meme kanserinin erken aşamalarda saptanması ve tedavi edilebilmesiyle meme kanserine bağlı ölümlerde belirgin azalma sağlanmış durumda. Mamografi, meme kanseri tanısında ve diğer meme hastalıklarının görüntülenmesinde halen temel inceleme yöntemidir. Mamografi cihazlarında en önemli gelişme ise son beş yıldır yavaş yavaş kullanıma giren Dijital Mamografi cihazı ile  oldu. Böylelikle klasik mamografi cihazlarının getirdiği bir çok eksiklik ve olumsuzlukları ortadan kalkmış oldu. Dijital Mamografi cihazı ile yapılan mamografi, analog filmin sonradan dijitalize edilmesi olan CR sistemine göre ilk elden dijital sistem olması ile bilgi kaybı hiç olmamaktadır. Full Field Dijital Mamografi artık tarama mamografisinde ilk tavsiye edilen sistemdir.
Dijital Mamografi de film çekim süresi klasik mamografiye göre yarı yarıya kısadır. Çünkü görüntü röntgen filmi yerine elektronik detektör kullanarak tamamen bilgisayar ortamında elde edilir. Bu görüntüler tümüyle direkt dijital ortamda olup, kaset, röntgen filmi, banyo kullanımı, doz ayarlamasından oluşabilecek film tekrarı, magnifikasyon grafileri için tekrar memeye radyasyon verme gibi, klasik mamografiye ait dezavantajlar yoktur. Elde edilen görüntüler bir dakikadan daha kısa bir sürede izlenebilir olmaktadır.
Dijital Mamografi de meme dokusu klasik mamografiye göre çok daha az radyasyon almaktadır. Özellikle yoğun memelerde memenin aldığı radyasyon miktarı klasik mamografi cihazlarına göre % 40 oranında azalmaktadır.
Meme kanserinin en erken bulgularından biri olarak kabul edilen mikrokalsifikasyonları doğrulukla gösterebilen tek radyolojik modalite mamografidir. Mikrokalsifikasyonların yüksek kontrast rezolusyonu ile en erken aşamada saptanması ve değerlendirilmesi Dijital Mamografi nin en önemli üstünlüklerindendir.
Elde edilen görüntüler tümüyle direkt dijital ortamda olup, kaset kullanımı, kötü radyografik tekniğe bağlı oluşabilecek film tekrarı, magnifikasyon grafileri için yeniden memeye radyasyon verme gibi dezevantajlar tümüyle kalkacağı gibi, görüntülerin dijital ortamda işlenmesi, gözden geçirilmesi ve kişiye özgü olarak bilgisayar ortamında arşivlenmesi en önemli üstünlükleri olarak ortaya çıkmaktadır.Dijital Mamografi sayesinde görüntüleri yorumlayan radyolog ların görüntü üzerinde daha çok bilgi edinebilmeleri ve bunu değerlendirme yetileri artmaktadır. Elde edilen dijital mamografi görüntüleri özel olarak üretilmiş yüksek çözünürlüklü monitörlerde radyolok tarafından değerlendirilir. Dijital mamografi görüntüleri bilgisayar ortamında arşivlenebilir. Mamografi görüntülerinin eski grafiler ile karşılaştırması ve bunun için saklanması hep bir problem olmuştur. Dijital mamografi cihazı ile dijital görüntülemenin bir parçası olan görüntünün bilgisayar ortamında saklanması ve ayrıca lazer kameradan elde edilmiş görüntülerinde hastaya verilmesi, istendiğinde bu kopyaları elde etmek ciddi üstünlük yaratmaktadır. Halbuki konvansiyel mamogramda film tek olduğundan arşivleme orijinal filmin kendisinin saklanması ile mümkün olmaktaydı.
Dijital mamografi ücreti doğal olarak eski klasik mamografi cihazı ile çekilen mamografi ücreti ne göre daha yüksektir fakat elde edilen görüntü kalitesi göz önünde bulundurulduğunda "dijital mamografi" daha avantajlıdır


 

                                          Geri 

 

Meme kanseri nedir
Jinekolojik muayene

Meme Ultrasonografisi
Radyolog  Ve Sonomamografi

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Bosalma Impotans
Merak Edilen Cinsellik Kadin Hastaliklari Youtube Görüntleri Videolari Canli Görüntü Yayin Tv Ani
Kadinda Erkekte Escinsellik, Lezbiyenlik
Kadinda masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma Için cinsellik,yöntemler tedaviler
Ilk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kizlikzari ve Cinsellik
Meme Kanseri, Agrisi Teshis Ve Tedavisi, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum, Kadin Sagligi Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Dogum Resimleri Görüntüleri Ani, Fiyatlari Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapilmali Mi? Olmali Mi?Nasil
Genital Sigiller, Genital Sigil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Asisi Kondilom, HPV, Sigil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akinti Kasinti
Kadin Hastaligi Olarak Vajinal Akinti
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadinda Tüylenme, Tüy Artisi
Endometriozis Belirtileri Tani Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Degerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtas ücretleri, fiyatlari, parasi ve hastanesi
Kisirlik, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
Idrar Kaçirma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyati
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalik Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalikta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyati laparaslopi
Kadin Dogum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kisirlik Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakim
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadin Dogum Uzmani Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasil , ücreti, fiyati ve parasi
G Noktasi ve Orgazm,Vajina Estetigi, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyati Nasil Ne sekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalik
Kordon dolanmasi (fotograflari görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü ani
Yumurtalik kisti tani ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebegim Nasil Rahat Eder?,Nasil Daha Saglikli Olur?
Erkelerde dogum kontrol asisi,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmali Mi,Ne Sekilde Nezaman Nasil Takilir
Genital enfeksiyonlardan korunma yollari , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Sekilde Nasil
Gebede , Hamilede Düsük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yas üstü kadinlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmus gebelik ve bos gebelik nasil olusur?
Rahim agzinda yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hizli gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizligi sekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulanti,kusma ,uyusma, ödem , karincalanma, mide yanmasi ,reflü belirtileri
Dogum kontrol haplari , Gebelikten Hamilelikten Korunma Istememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanisi ,myom tedavisi, nerede nasil ne sekilde Ve ne zaman yapilir
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mi? Normal dogum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canli Ani Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel iliski ve birlesme pozisyonlari, güvenli mi? ne sekilde olmali
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadin Sagligi , Jinekoloji Ve Kadin Hastaliklari
Kizlik zari muayenesi, Kizlik zari hakkinda bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel Iliski Ile Geçen Hastaliklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonlari
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasil, Ne Sekilde Yapilir, Gebelik Hamilelik Dogum takibi
Kürtaj Hapi, Düsük Ilaci, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sik kürtaj, ard arda kurtas
Genetik Danisma,Perinatolojik Inceleme nerede nasil ne sekilde hangi hastane doktor klinikte yapilir
Agrisiz dogum, Epidural Anestezi, Dogum Ani, Sezeryan Ani, Sezaryan Ani, Sezaryen Ani Video
Spiral (Ria) Yöntemi Ile Korunma, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum) Kadin Sagligi Merkezi Muayenesi
Lohusalik (Logusalik), Üstüne Görme, Üste Görme, Dogum Sonrasi Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdas)
Sünnet, Yenidogan Sünneti, Dogum Sonrasi Sünnet Ve bebek bakimi
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayicilari, Hamilelik Hesaplayicilari Hesaplayicisi Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasil Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozuklugu Kisirlik Tetkikleri,Kisirlik Tedavisi (Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyati, Tedavisi
Çocuk Istegi ,Sik Sorulan Sorular
Erkekte Kisirlik, Erkek Kisirligi
Tüp Bebek, IVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Asilama Yöntemleri, Kisirlik Tedavisi
Asilama,Iui, Kisirlik Tedavisi
Kisirlik, Bebek Istegi Tetkikleri
Kadinlarda Kisirlik Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Saglikli Yasam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadin Hastaliklari Takibi Bitkisel Dogal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasil Ne Sekilde -- Youtube Videolari, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yasam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji
Kadin Sagligi ,Unutkanlik, Alzheimer Bunama Hastaligi ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel Isteksizlik, Sogukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel Isteksizlik
Iktidarsizlik, Impotans, Sertlesme Bozuklugu
Bebek ve Cinsiyeti Kiz mi,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Meragi, Ne Zaman Kaçinci Hafta
Gebe kalma korkusu sehir efsaneleri
Genital Sigiller ,HPV Asisi Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karninda müzik
Suda dogum ,youtube video canli görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canli ani,nasil nerede, kim
Dogumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kani
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetigi Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +