e-gebelik.net Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Genel Jinekoloji
 


 

Kadın Hastalıkları Ve  Jinekolojide
Ultrasonografi Kulanımı
"Ultrason"

 

Tanıdaki mükemmel doğruluğundan,hasta güvenirliliğinden ve maliyetin düşük olmasından dolayı ultrason( USG) obstetrik ve jinekolojik patolojilerin değerlendirilmesinde son yıllarda vazgeçilmez bir araç olmuştur.Günümüzde değişik teknolojide ultrasonografi cihazları mevcuttur ve bunlardan büyük bir kısmı hastaların yatağında veya muayene odasında incelenebilmesine olanak sağlayan mobil  yapıdadırlar.Yüksek gösterim kabileytli,rezulasyonlu real -time ultrason hem  fetal yapıyı hem de genital organkları değerlendirmede ve son derece başarılıdır.

Fetal anormallikleri ve genital patolojileri   değerlendirmede bir çok durumda hiç bir diagnostik  test (örnek: Komputarize tomografi, MRİ, fetoskopi) ultrasonografinin sağladığı etkinliği ve güvenirliliği sağlayamaz.

Ultrasonografinin (ultrason)Çalışma Prensibi Nedir?
Normal işitebilir ses frekansından daha yüksek noniyonize ses dalgası frekansları ultrason transdüserinden (kristal) yayılmaktadır. İletimler arasında transdüser değişim göstererk yansıma alıcısı gibi görev yapmaktadır.Ses dalgıları organ ve dokulara çarpıp yansıyarak değişik amplitüdlerde yansımalar olarak geri dönmektedir.Ultrason dalgalarının orgini ve geri dönmesi sırasında geçen zaman derinlik bilgisi olarak değerlendirmekte ve bu bilgi dönen ekonun amplitudu ile kombine edilerek , elektronik olarak bilgisayardaki iki boyutlu görüntüye (sonograma) ulaşmaktadır.Bilgisayar hemen real-time olarak monitore hareketli görüntülerin incelenebileceği şekilde yansıtmaktadır.

Ultrasonografik Değerlendirmede Kaç Tip Yöntem Vardır?
Jinekoloji ve obstetrikte (gebelik ve doğum bilgisi) iki ana ultrasonografi tipi genellikle kullanılmaktadır.Transabdominal ultrasonografi (TAS) ve endovaginal sonografi veya diğer bilinen ismi ile Transvaginal ultrasonografi(TVS) dir.İ simlerindende anlaşolacağı üzere  Transabdominal ultrasonografi (TAS)   pelvik organları  abdominal duvardan  ses dalgalarını geçirerek incelemektedir. Transvaginal ultrasonografi (TVS) tekniği  ile ise  prob vaginanın içine yerleştirilip ses dalgaları transvaginal yoldan ulaşmaktadır.Bu teknik ile yüksek frekanslı  transdesürler kullanıldığından ve pelvik organlara prob daha yakın olduğundan daha iyi görüntü elde edilmektedir.

ABDOMİNAL ULTRASON.
 


VAJİNAL ULTRASON.

Jinekolojide ( Kadın Hastalıklarında)  Ultrasonografi (USG) İle Neler Değerlendirilir?
Normal pelvis:
Abdominal ultrasonografi sırasında doldurulmuş  mesane ultrason dalgalarının  içinden geçebildiği akustik bir pencere gibi görev yapar.Muayeneden 1 saat önce  hastanın 3 veya 4 bardak su içmesi istenir. Transabdominal ultrasonografi (TAS) ile muayeneden sonra eğer Transvaginal ultrasonografi (TVS)  ile daha iyi değerlendirme gerekiyorsa  hastanın mesanesini boşaltması istenir ve takiben Transvaginal ultrasonografi (TVS ) ile değerlendirilir.Karın içindeki sıvı ve hareketli pelvik kitlelerin Transvaginal ultrasonografi (TVS)  ile değerlendirilmesi her zaman mümkün olamayacağından  Transvaginal ultrasonografi (TVS ) mutlaka  Transabdominal ultrasonografi (TAS)   ile birleştirilerek  kullanılmalıdır.
Uterus ( rahim) :Normal puberte, ergenlik sonrası uterusun sınırları düzgün olup  ölçüleri yaklaşık olarak 7x4x5 cm dir.Doğum yapma ile birlikte  bütün çaplarda uterus büyüklüğünün ortalama 1-2cm artmasına sebep olur .Madet gören  kadınlara göre adet öncesi dönemdeki çocuklarda uterus küçük olup  (3x1x1cm) serviksin uterusa oranı 2/3 tür.Menapoz sonrası uterus kalınlığı 1-2cm,uzunluğu 3-7cm kısalıp atrofiye uğramaktadır ve küçülmektedir. Ultrasonografi ile uterusun boyutu (büyüklüğü)  ,pozisyonu (duruş şekli), sınırları ,içeriği endometriyal kavite ve serviks (rahim ağzı) kolaylıkla değerlendirilir.
Sonografide myometriyum homojen yapıda olup  düşük ila orta derecede ekojeniteye sahiptir. Eko daki fokal bölgesel artışlar  ve uterus sınırlarındaki düzensizlik genellikle  myomlara (fibroid) bağlıdır.Bazen kalsifikasyonlar miyomlarla  birlikte tespit edilebilmektedirler.
İnce ekojenik çizgi merkezi uterin boşluğu tanımalamakta ve endometriyal iç
yüzeylerden oluşmaktadır.Menopoz sonrası  kadınlarda endometriyum incelenmekte ve ultrasonografide 5mm den fazla endometriyal kalınlık bir patolojiyi düşündermekte ve ileri tetkik gerektirmektedir.Endometriyal anormal kalılaşma ayrıca endometriyal hiperplazi, polip, karsinom veya adenomyozise eşlik edebilmektedir. Benzer şekilde endometriyal eko görüntüsü fokal olarak submukoz myomlarda,endometriyal poliplerde veya endometriyum kanserinde bozulabilmektedir.Endometriyal anormalliğin oluşması genellikle biopsi gibi tanısal işlemlere gereksinim duymaktadır.Adenomyozisli hastalarda genellikle tek sonografik bulgu uterusun tamamen  ve düzgün büyümesidir.
Servikste (rahimağzı)  oluşan skar veya tümörler tıkanma oluşturup hidrometra,vpyometra veya hematometra oluşmasına sebep olurlar.Bu durumda normal endometriyum ekosunun yerini sıvı görüntüsü almaktadır.Vagina seviyesinde oluşan bir tıkanma  (örneğin doğuştan kapalı- imperfore kızlık zarı,vaginal septum ve vaginal atrezi) uterus ve vaginada sıvı birikmesine neden olur (Hydrometrokorpus). USG de genellikle bu sıvı koleksiyonlarının oluşturduğu düşük düzeydeki eko (basit sıvı ekosu değil) kan, iltihap ve müsin tarafından oluşturulduğundan ayırd edilemez.Sıvının içindeki parlak refleksiyon havayı düşündürür ve eğer D&C (kürtaj)  gibi bir uygulama  yapılmamışsa enfeksiyon şüphesini arttırır.
Uterus didelfis,bikornis uterus veya uterus subseptus  gibi rahim anormallilikleri, sonografik olarak iki ayrı endometriyal eko ,görüntü varlığı ile saptanır.Bununla birlikte bu anomaliliklerin anatomik yapıları  MR  ile başarı ile gösterilebilmektedir.
Adneks (yumurtalıklar bölgesi) :Adnekslerile  overleri (yumurtalık) ,fallop tüplerini ve overlerin ligamanlarını (bağlarını, kordonlarını ) kast ederiz.Ligamanlar (bağlar, kordonlar) ve fallop tüpleri anormal olmadıkları sürece ultrasonografide görünmezler.Tubaların (tüplerin)  kandan (hematosalpenks) veya iltihaptan( pyosalpenks) veya sıvıdan (hidrosalpenks) dolayı dolup genişlemesi sonucu ,uterusa komşu arkada veya douglasta arkada içi sıvı dolu tübüler strüktürler şeklinde görülürler.Normal olarak doğurganlık çağındaki kadınlarda rahim arkasında  az miktarda sıvı vardır.Overler;periferinde küçük foliküler kistler içeren oval,solid,bir kitle olarak gözükür.Overlerin boyutları yaşa ve menstruel siklusun evrelerine göre değişir.Çocukluk döneminde overler küçüktür (1x1x1cm) ve volumu 1ml veya altındadır.Puberteye (ergenlik) kadar over ebadları artar ve normal over boyutu 2x2x3cm olup vulümü 10-12 ml dir.Menapozdan sonra over volumu azalarak 2.5 ml veya altına iner.


                                    
  Geri 

  

 

 

 

Miyom Nedir? Tanısı Nasıl Konur?
Pelvik enfeksiyon Ve Pelvik Abse
Yumurtalık Kistleri
Kadın Genital Sistemi Anatomisi
Jinekolojik Muayene
Over Kistlerinde Ultrasonografi Youtube Videosu Resimleri


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Bosalma Impotans
Merak Edilen Cinsellik Kadin Hastaliklari Youtube Görüntleri Videolari Canli Görüntü Yayin Tv Ani
Kadinda Erkekte Escinsellik, Lezbiyenlik
Kadinda masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma Için cinsellik,yöntemler tedaviler
Ilk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kizlikzari ve Cinsellik
Meme Kanseri, Agrisi Teshis Ve Tedavisi, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum, Kadin Sagligi Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Dogum Resimleri Görüntüleri Ani, Fiyatlari Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapilmali Mi? Olmali Mi?Nasil
Genital Sigiller, Genital Sigil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Asisi Kondilom, HPV, Sigil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akinti Kasinti
Kadin Hastaligi Olarak Vajinal Akinti
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadinda Tüylenme, Tüy Artisi
Endometriozis Belirtileri Tani Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Degerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtas ücretleri, fiyatlari, parasi ve hastanesi
Kisirlik, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
Idrar Kaçirma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyati
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalik Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalikta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyati laparaslopi
Kadin Dogum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kisirlik Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakim
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadin Dogum Uzmani Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasil , ücreti, fiyati ve parasi
G Noktasi ve Orgazm,Vajina Estetigi, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyati Nasil Ne sekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalik
Kordon dolanmasi (fotograflari görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü ani
Yumurtalik kisti tani ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebegim Nasil Rahat Eder?,Nasil Daha Saglikli Olur?
Erkelerde dogum kontrol asisi,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmali Mi,Ne Sekilde Nezaman Nasil Takilir
Genital enfeksiyonlardan korunma yollari , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Sekilde Nasil
Gebede , Hamilede Düsük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yas üstü kadinlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmus gebelik ve bos gebelik nasil olusur?
Rahim agzinda yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hizli gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizligi sekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulanti,kusma ,uyusma, ödem , karincalanma, mide yanmasi ,reflü belirtileri
Dogum kontrol haplari , Gebelikten Hamilelikten Korunma Istememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanisi ,myom tedavisi, nerede nasil ne sekilde Ve ne zaman yapilir
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mi? Normal dogum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canli Ani Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel iliski ve birlesme pozisyonlari, güvenli mi? ne sekilde olmali
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadin Sagligi , Jinekoloji Ve Kadin Hastaliklari
Kizlik zari muayenesi, Kizlik zari hakkinda bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel Iliski Ile Geçen Hastaliklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonlari
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasil, Ne Sekilde Yapilir, Gebelik Hamilelik Dogum takibi
Kürtaj Hapi, Düsük Ilaci, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sik kürtaj, ard arda kurtas
Genetik Danisma,Perinatolojik Inceleme nerede nasil ne sekilde hangi hastane doktor klinikte yapilir
Agrisiz dogum, Epidural Anestezi, Dogum Ani, Sezeryan Ani, Sezaryan Ani, Sezaryen Ani Video
Spiral (Ria) Yöntemi Ile Korunma, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum) Kadin Sagligi Merkezi Muayenesi
Lohusalik (Logusalik), Üstüne Görme, Üste Görme, Dogum Sonrasi Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdas)
Sünnet, Yenidogan Sünneti, Dogum Sonrasi Sünnet Ve bebek bakimi
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayicilari, Hamilelik Hesaplayicilari Hesaplayicisi Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasil Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozuklugu Kisirlik Tetkikleri,Kisirlik Tedavisi (Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyati, Tedavisi
Çocuk Istegi ,Sik Sorulan Sorular
Erkekte Kisirlik, Erkek Kisirligi
Tüp Bebek, IVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Asilama Yöntemleri, Kisirlik Tedavisi
Asilama,Iui, Kisirlik Tedavisi
Kisirlik, Bebek Istegi Tetkikleri
Kadinlarda Kisirlik Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Saglikli Yasam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadin Hastaliklari Takibi Bitkisel Dogal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasil Ne Sekilde -- Youtube Videolari, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yasam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji
Kadin Sagligi ,Unutkanlik, Alzheimer Bunama Hastaligi ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel Isteksizlik, Sogukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel Isteksizlik
Iktidarsizlik, Impotans, Sertlesme Bozuklugu
Bebek ve Cinsiyeti Kiz mi,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Meragi, Ne Zaman Kaçinci Hafta
Gebe kalma korkusu sehir efsaneleri
Genital Sigiller ,HPV Asisi Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karninda müzik
Suda dogum ,youtube video canli görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canli ani,nasil nerede, kim
Dogumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kani
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetigi Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +