e-gebelik.net Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Hormon Bozuklukları
 


 

Hiperprolaktinemi
(Süt Hormonu Yüksekliği)

Galaktore
(Memelerden Süt Gelmesi)
 

·   Prolaktin (prolactın)  beyinin arka kısmında  hipofiz adı verilen bir bölgeden salgılanan bir hormondur. Kandaki normal değeri 10-25 ng/ml'dir. Bazı laboratuvarlar üst sınırı 29 ng/ml olarak alırlar.Vücuttaki asıl görevi süt üretilmesidir. Prolaktin hipofiz dışında az miktarlarda rahim iç tabakası  ve rahim kasından da salgılanır. Prolaktinin salınımı beynimizin hipotalamus denilen kısmından salgılanan dopamin adı verilen bir başka hormon  dengeler. Dopamin eksikliğinde  prolaktin salgısı artar..

·         Prolaktin arttığı zaman  süt salınımına ve adet düzensizliğine sebep olur. Bazı durumlarda ise  klinik olarak şikayetler  olsa bile kan testlerinde hormon düzeyleri normal  çıkmaktadır,bunun nedeni laboratuvar yöntemleri ile ölçülemeyen prolaktin alt türlerinin olmasıdır ve bunların tespit edilememsidir. Tam tersi durumlar da söz konusu olabilir, yani kan hormon düzeyleri yüksek olmasına rağmen hastada klinik bir bulgu olmayabilir ve başka bir sebepten veya şikayetten hormonlar incelenirken tesadüfi olarak tespit edilebilinir.

·         Prolaktin fazlalığı kadınların önemli bir kısmında  adet gecikmelerinin nedenidir. Yine prolaktini yüksek olan kadınların  önemli bir kısmında galaktore yani memelerden süt gelmesi durumu görülür. Galaktoreli kadınların  bir kısmında adetler normal olabilir ve adet düzensiliği şikayeti olmayabilir.Prolaktin adet görmede rol alan GnRH adı verilen hormonların salınımını bozarak adet gecikmelerine ve kısırlığa neden olabilir.Kısırlık şikayeti ile başvuran kadınlarda mutlaka yapılması gereken bir hormonal incelemedir.

·         Prolaktin düzeyi ile klinik bulgular çoğu zaman birbiri ile paralel olmazlar yani prolaktin düzeyi çok yüksek olmasına rağmen kadında hiç bir bulgu veya önemli bir şikayet olmayabilir.

 

Prolaktin (Süt hormonu) yüksekliğine yol açan durumlar nelerdir?

ü       Prolaktin hormonunun lohusalıkta süt verme dönemi dışında neden arttığına dair fazla bir bilgi yoktur ve artışın sebebi genellikle tespit edilemez.

ü       Göğüs bölgesine rastlayan şiddetli darbeler- travmalar , bu bölgeye uygulanan büyük ameliyatlar,meme ameliyatları uzun süreli ruhsal stres, meme uçlarının sürekli olarak uyarılması, bazı karaciğer ve böbrek hastalıkları  prolaktin hormonunun yükselmesine neden olabilmektedir.

ü      Depresyonve anksiyete  için kullanılan ilaçların büyük kısmı, hipertansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, östrojen hormonu  yan etki olarak prolaktin yükselmesine sebep olmaktadırlar.Özellikle bazı antidepresan ve antipsikotik ilaçların prolaktin seviyesini çok yükselttikleri bilinmektedir.

ü       Hormonal dengesizlikler  ve özellikle tiroid bezinden salgılanan hormonların yetersiz olması  prolactin yükselmesine neden olabilmektedir.  Bu nedenle kan prolaktin hormonu ölçümüne  TSH , t3 ve t4 ölçümleri de  mutlaka yapılmalıdır.

ü       Hipofiz veya hipotalamusun tüm hastalıklarında ve patolojik durumlarında  prolaktin hormonu yükselebilir.

ü       Hipofiz bezinden prolaktin hormonu salgısı yapan hücreler bazı durumlarda kontrolsüz bir şekilde çoğalabilmekte ve ufak kitlesel oluşumlara dönüşebilmektedir. Adenom  veya mikroadenom adı verilen bu kitleler çoğu durumda hipofiz bezinin ve beynin diğer bölgelerini olumsuz yönde etkilemez fazla büyüme ve çok nadiren görme sinirine bası yaparak görme ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bu oluşan adenom, kist kanser yani kötü huylu değildir, sadece o bölgedeki gücrelerin fazla geli,şmesinden kaynaklanan kistik bir oluşumdur.  Büyüklüğünün ayırd edilmesinde sınır 10mm dir ve hipofiz, beyin MR ı çekilerek tanıya yarımcı olunur, Eskiden MR olmadığı dönemlerde direkt "sella grafisi" çekilerek hipofiz bölgesinin bulunduğu "sella turcica - türk eğeri" biölgesi değerlendirlmeye çalışılırdı. Ertık tanı sadece  "Hipofiz MR" ı ile konmaktadır. Büyüklüğü 10 mm'den az olan kisitk yapılara  mikroadenom, daha büyük olanlara ise makroadenom adı verilir.Özellikle makrodenom varlığında bazen beyin cerrahisi  tarafından yapılan  bir  ameliyata da gereksinim olabilmektedir.
 

Prolaktin hormonu nun görevi nedir?

Beyindeki arka bölgeden hipofiz salgı bezinde üretilerek salgılanan ve doğum sonrası lohusalık ile  emzirme döneminde süt yapımından , yumurtlama düzeninden  ve sonuç olarak süt veren annelerde adetlerin durmasından sorumlu olan,kısmen de olsa süt veren annelerin gebe kalmasını engelleyen (  halk arasında "süt koruyor" denmesi)  bir hormondur. Gebelikte prolaktin hormunu yapılmaya başlar ve özellikle gebeliğin8. haftasından itibaren kanda artmaya başlar. Doğum yaklaştıkça kandaki değerleri ve seviyesi de önemli bir şekilde artar, amaç doğumdan sonra süt salgısının başlaması kolostrum adı verilen ilk sütün yapımı ve meme dokusunun emzirmeye elverişli gelimeşmesini sağlamaktır. Bazı hamilelerde  kolostrum memelerden henüz gebelik döneminde salgılanabilir ve bunun normal olduğu kabul edilir.
 

Prolaktin hormonu yükselmesi ne gibi belirtiler yapar?

ü       Hiperprolaktinemi  yani prolaktin hormonunun normal sınırlardan fazla yükselmesi sonucu olarak memelerden kendiliğinden süt gelmesi (galaktore) ve adet düzensizliği sıklıkla gözlenir. Ancak hiperprolaktinemi ara kanamalara, lekelenme tarzı kanamalar, sık adet görme, adet kanamasının azalması ve adet rengindeki değişiklikler ve diğer tüm adet düzensizliklerine de neden olabilir. Adet düzensizliğinin en muhtemel nedeni  yumurtlamanın olmamasıdır. Hiperprolaktinemide %30-40  oranında adet görememe söz konusudur ve hastalar genellikle bu şikayet ile hekime başvurular.

ü       Yumurtlamanın olmaması zor gebe kalma veya kısırlık. Gebe kalamama nedeniyle başvuran kadınlarda yapılan araştırmalarda %10-15 oranında prolaktin hormonu yüksekliği saptanmıştır. Bu yükseklik değişik seviyelerde olabilir.

ü       Hiperprolaktinemi yani prolaktin hormonu yüksekliği bir hipofiz adenomuna ( mikroadenom veya makroadenom) bağlı olduğunda ek olarak baş ağrıları 8 özellikle başın arka kısmından kaynaklanan ağrılar)ve görme bozuklukları ortaya çıkabilmektedir.
 

Galaktore  nedir? Memelerden Süt Gelmesi...

Galaktore memelerden uygunsuz akıntı veya süt gibi bir sıvı gelmesi demektir. Bu sıvı genelde beyaz, kokusuz  veya renksizdir.Her iki memede olabileceği gibi tek bir memeden de bua kaıntı- sıvı gelebilir.Galaktoreye neden olan durumlargenelde hormonal sebeplerdir  ve özellikle   östrojen fazlalığı (doğum kontrol hapları, östrojen salgılayan kistler- tümörler), 2 yılı aşkın uzun süre emzirme,bazı ilaçlar ve özellikle antidepresanlar ,stres,beyin lezyonları- tümörleri ,tiroid hormonu azlığı ve hipofiz bezi adenomudur.
 

Hiperprolaktinemi tanısı  nasıl konur?

 Deiğişik şikayetler ile jinekoloji uzmanına başuvarn kadınlarda yapılan kan tahlilleri sonucu teşhis konur. Özellikle adet düzensizliği, gebe kalamama- kısırlık , göğüslerden emzirme dönemi dışında süt veya sıvı gelmesi şikayetlerinin varlıpğı ile "hormon profili" incelemesi  yapılır . Prolaktin ölçümü yapılırken  bazı husulara dikkat etmek gereklisir. Özellikle;

ü       Hormon testi sabah saat 09:00-10:00 arasında yapılmalı,

ü       Testten önce özellikle birkaç gün süreyle cinsel ilişkide bulunmamalı,

ü       Test öncesi birkaç gün meme uyarımından ve özellikle meme ucu uyarımından  kaçınılmalı,

ü       Mutlaka sabah aç karna kan alınmalı,

ü       Uykusuz olunmamalıdır.

Hiperprolaktinemi tanısı alan bir kadında hormon düzeyi 75 ng/ml’nin üstünde ise genellikle  hipofizi görüntüleyen bir yöntemle bu bölgede bir sorun olup olmadığı araştırılır. İlk tecih edilen yöntem günümüze hipofiz MR (manyetik rezonans) 'dır.


Nasıl tedavi edilir?

 • Eğer tek sorun süt/sıvı gelmesi yani galaktore ise genelde tedavi gerektirmez. Beraberinde prolaktin de yüksek bulunur ise seviyesi önemlidir.Prolaktin seviyesine göre tedavi planlanır (dostinex gibi..).Eğer değer 100 ng/ml'den yüksek bulunur ise ileri tetkik gerekir. Çekilen filmler neticesinde mikroadenom bulunur ise yine tek başına ilaç tedavisi ve takip önerilir.Gerekirse nöroşirurji (beyin cerrahisi) konsültasyonu istenir.
  Özellikle galaktore (göğüslerden süt gelmesi) durumunda kan prolaktin hormonu ölçümü birkaç kez alınan kan numunelerinde normal bulunsa bile, hiperprolaktinemi kabul edilerek tedavi etmek uygun bir yaklaşım olarak görülmektedir.
   

 • Tiroid beziyle ilgili hormonal bir sorun vaya guatr saptandığında tedavi bu bölgeye yönlendirilir.
   

 • Tedavi öncesi iyi bir anmnez ile  prolaktin hormonunun yükselmesine neden olabilecek dış etkenler  ve ilaçlar saptanır ve giderilmeye çalışılır
   

 • Kısırlık şikayeti  ile başvuran kadınlarda prolaktini düzenleyen ve gebe kalmaya yardımcı ilaçlar birlikte kullanılırlar.Eğer aynı şekilde adet sorunu ve  adet düzensizliği şikayeti olduğunda prolaktin seviyesini düzenleyen ilaçlar kullanılır, birlikte başka adet düzenleyicilerin verilmesinde de bir sakınca yoktur.
   

 • Hiç bir şikayeti olmayan ve tesadüfen saptanan hafif prolaktin yükselmelerinde genellikle tedavi gerekmez, takip yeterlidir, 2 ayda bir prolaktin seviyesi ölçümü yeterli olmaktadır.
   

 • Hipofiz adenomu varlığında ise bu adenomların büyük kısmı prolaktin hormonunu düşürücü ilaçlarla tedavi edilebilir niteliktedir. Şiddetli belirtilere neden olan (şiddetli baş ağrısı, görme alanının çok daralmış olması) veya hızlı büyüme eğilimi gösteren adenomlarda ameliyat gerekebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
   

 • Prolaktin yüksekliği şikayetleri ilaçla giderildikten sonra belirli aralıklarla düzenli olarak ölçümlerine devam edilir. Adenom varlığında yine belli aralıklarla  MR görüntüleme yöntemleri ve görme alanı muayeneleri ve tabii ki prolaktin hormonu ölçümleri tekrarlanmalıdır.

 

Hiperprolaktinemik Kısırlığın Tedavisinde Beyinde Adenom Varlığında Ne Yapılmalıdır?

Hiperprolaktinemik kısırlığın tedavisinin bazı özellikleri bulunur . Dopamin agonistler’i tedavisine başlamadan önce MR veya bilgisayarlı tomografi yöntemleri ile sella üzerindeki bir makroprolaktinom’un varlığının araştırılması şarttır. Böyle bir tümör ilaç tedavisi yardımı ile ortaya çıkacak gebelik esnasında östrojen uyarımı sonucu gelişip, ciddi komplikasyonlara (görme alanı bozukluklarından körlüğe kadar) yol açabilir. Sella’nın girişinde veya sella üzerinde gelişen makroprolaktinom’larda, hasta ilaçla yapılacak kısırlık tedavisinden önce transsphenoidal yolla ameliyat edilmelidir. Bu şekilde tümör’ün gebelik esnasında büyümesi sonucu ortaya çıkabilecek problemlerin önüne geçilmiş olur. Cerrahi girişimin mümkün olmadığı durumlarda, bu hastalar tüm gebelik esnasında Dopamin agonistleri ile tedavi edilmelidir .

 

                                                    Geri 

 

Meme başı akıntısı
Kadında kısırlık nedenleri

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Bosalma Impotans
Merak Edilen Cinsellik Kadin Hastaliklari Youtube Görüntleri Videolari Canli Görüntü Yayin Tv Ani
Kadinda Erkekte Escinsellik, Lezbiyenlik
Kadinda masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma Için cinsellik,yöntemler tedaviler
Ilk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kizlikzari ve Cinsellik
Meme Kanseri, Agrisi Teshis Ve Tedavisi, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum, Kadin Sagligi Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Dogum Resimleri Görüntüleri Ani, Fiyatlari Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapilmali Mi? Olmali Mi?Nasil
Genital Sigiller, Genital Sigil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Asisi Kondilom, HPV, Sigil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akinti Kasinti
Kadin Hastaligi Olarak Vajinal Akinti
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadinda Tüylenme, Tüy Artisi
Endometriozis Belirtileri Tani Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Degerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtas ücretleri, fiyatlari, parasi ve hastanesi
Kisirlik, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
Idrar Kaçirma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyati
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalik Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalikta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyati laparaslopi
Kadin Dogum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kisirlik Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakim
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadin Dogum Uzmani Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasil , ücreti, fiyati ve parasi
G Noktasi ve Orgazm,Vajina Estetigi, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyati Nasil Ne sekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalik
Kordon dolanmasi (fotograflari görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü ani
Yumurtalik kisti tani ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebegim Nasil Rahat Eder?,Nasil Daha Saglikli Olur?
Erkelerde dogum kontrol asisi,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmali Mi,Ne Sekilde Nezaman Nasil Takilir
Genital enfeksiyonlardan korunma yollari , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Sekilde Nasil
Gebede , Hamilede Düsük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yas üstü kadinlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmus gebelik ve bos gebelik nasil olusur?
Rahim agzinda yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hizli gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizligi sekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulanti,kusma ,uyusma, ödem , karincalanma, mide yanmasi ,reflü belirtileri
Dogum kontrol haplari , Gebelikten Hamilelikten Korunma Istememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanisi ,myom tedavisi, nerede nasil ne sekilde Ve ne zaman yapilir
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mi? Normal dogum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canli Ani Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel iliski ve birlesme pozisyonlari, güvenli mi? ne sekilde olmali
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadin Sagligi , Jinekoloji Ve Kadin Hastaliklari
Kizlik zari muayenesi, Kizlik zari hakkinda bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel Iliski Ile Geçen Hastaliklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonlari
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasil, Ne Sekilde Yapilir, Gebelik Hamilelik Dogum takibi
Kürtaj Hapi, Düsük Ilaci, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sik kürtaj, ard arda kurtas
Genetik Danisma,Perinatolojik Inceleme nerede nasil ne sekilde hangi hastane doktor klinikte yapilir
Agrisiz dogum, Epidural Anestezi, Dogum Ani, Sezeryan Ani, Sezaryan Ani, Sezaryen Ani Video
Spiral (Ria) Yöntemi Ile Korunma, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum) Kadin Sagligi Merkezi Muayenesi
Lohusalik (Logusalik), Üstüne Görme, Üste Görme, Dogum Sonrasi Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdas)
Sünnet, Yenidogan Sünneti, Dogum Sonrasi Sünnet Ve bebek bakimi
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayicilari, Hamilelik Hesaplayicilari Hesaplayicisi Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasil Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozuklugu Kisirlik Tetkikleri,Kisirlik Tedavisi (Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyati, Tedavisi
Çocuk Istegi ,Sik Sorulan Sorular
Erkekte Kisirlik, Erkek Kisirligi
Tüp Bebek, IVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Asilama Yöntemleri, Kisirlik Tedavisi
Asilama,Iui, Kisirlik Tedavisi
Kisirlik, Bebek Istegi Tetkikleri
Kadinlarda Kisirlik Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Saglikli Yasam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadin Hastaliklari Takibi Bitkisel Dogal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasil Ne Sekilde -- Youtube Videolari, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yasam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji
Kadin Sagligi ,Unutkanlik, Alzheimer Bunama Hastaligi ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel Isteksizlik, Sogukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel Isteksizlik
Iktidarsizlik, Impotans, Sertlesme Bozuklugu
Bebek ve Cinsiyeti Kiz mi,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Meragi, Ne Zaman Kaçinci Hafta
Gebe kalma korkusu sehir efsaneleri
Genital Sigiller ,HPV Asisi Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karninda müzik
Suda dogum ,youtube video canli görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canli ani,nasil nerede, kim
Dogumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kani
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetigi Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +