doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulanılanlara Ekle Sorularınızı Cevaplıyor
   
Gebelik, Hamilelik Ve Doğum
 

               

Gebelikte Domuz Gribi  Aşısı,
Hamilelikte H1N1 Enfeksiyonu Tedavisi


Gebelikte domuz gribi ile ilgili sağlıklı bilgiler şu an sınırlıdır.Hamilelikte domuz gribi hastalığına yakalan gebelerde  düşük ve erken doğum  olabileceği iddia edilmektedir fakat net bilgiler ve bu konuda çalışmalar henüz mevcut değildir. Domuz gribi enfeksiyonu çok yeni epidemik sayılabilecek bir virus enfeksiyonu olup domuz gribi tedavisi ve tabii ki en önemlisi domuz gribi aşısı ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup tüm toplumun ve tabii ki gebeleri de bu ciddi enfeksiyondan koruyabilecek bir aşı geliştirilmiştir.Bu aşı Sağlık Bakanlığının öncülüğünde ülkemizde riskli kişiler başta olmak üzere yaygın bir biçimde uygulanacaktır. Sağlık bakanlığının tavsiyesi ile domuz gribi hastalığı için riskli gurup arasında kabul edilen gebeler de aşı kapsamındadır

DOMUZ GRİBİ NEDİR?

Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak biliniyor ve bu hastalık hızla yayılabiliyor. Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Virüse karşı insanın doğal bağışıklığı bulunmuyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı salgın olabileceği uyarısında bulunuyor. Domuz etinin yenmesiyle domuz gribi virüsü bulaşmıyor. Virüs solunum yoluyla bulaşıyor. 

İnsanlardaki grip virüsü gibi, domuz gribi virüsü de domuzlarda sürekli değişim gösteriyor. Domuzların solunum yollarında domuz, insan ve kuş gribi virüslerine duyarlı alıcılar bulunuyor.

Dolayısıyla domuzlar, virüslerin eş zamanlı bulaşması halinde yeni grip virüslerinin ortaya çıkma ihtimalini artırıyor.

DS֒ye göre, Meksika’da ölümlere neden olan domuz gribi virüsü A/H1N1. Bu virüs insandan insana bulaşabiliyor. A/H1N1 virüsü, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor.

Hamilelikte Domuz Gribi Aşısı İle İlgili Son Gelişmeler;....

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı riskli hasta gurubu içinde kabul edilen gebeleri de öncelikli aşı kapsamına aldı.Sağlık Bakanlığı, hamilelere, bağışıklık yapma gücünü arttıran  ancak kamuoyunda tartışmalara yol açan "Adjuvan" maddesi içermeyen domuz gribi aşısından uygulamayı planlıyor. Bu sebeple bakanlık Türkiye'ye aşı temin edecek firmalardan biriyle gebelere uygulanmak üzere  "Adjuvansız aşı" alınması konusunda girişimlerde bulundu ve  söz konusu hamilelere uygulanacak domuz gribi aşısı nı 2009 Aralık ayında Türkiye'de olması beklenmektedir. Ayrıca Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi   Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, gebeliğinin özellikle son 3 ayındakilerde domuz gribinin risk yarattığını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin gebelere de adjuvan içeren aşı uygulanabileceğini bildirdiğini kaydeden Ertek, "Bu tür konularda karar  hekime bırakılıyor, ancak gebelere mümkün olduğunca hiçbir kimyasal ve biyolojik madde verilmemesi gerekiyor. Bu nedenle gebelere adjuvansız aşı uygulanmasına karar verildi" diye açıklamada bulundu

Gebelikte H1N1 Enfeksiyonu

(Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) sitesinden aşağıdaki bilgiler derlenmiştir)

H1N1 salgınıda da Amerika Birleşik Devletlerinde enfekte olan gebe  kadınların sayısı genel popülasyonun yaklaşık 6  katıdır. Hamileler normal insanlara göre sonuçta daha fazla risk altındadırlar.Domuz gribi salgınından  gebelerin ve lohusaların pnomoni yani zaatüre risklerinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Hamilelikte anne karnında büyüyen bebek yukarıya doğru batın içinde  basınç uygulamakta ve akciğerlere de  baskı yapmaktadır. Bebeğin yaptığı bu  baskı akciğelerin genişleme kapasitesini azaltmakta ve içindeki sıvıyı dışarı atma yeteneğini sonuçta sınırlamaktadır. Böylece domuz gribi enfeksiyonu ile  gebelerde zaatüre riski de artmaktadır.

Hamilelik ve doğum anne adayının bağışıklık sisteminin yabancı maddeler ile mücadele  etme yeteneğinde de belirgin değişimlere neden olmaktadır. Bağışıklık sistemindeki bu olumsuzdeğişimler neticesinde anne adayı  dışarıdan gelecek enfeksiyonlara daha açık hale gelmekte ve doğal olarak gebe için grip enfeksiyonlarını daha da tehlikeli yapmaktadır.

H1N1 enfeksiyonu gelişmesi  anne ve bebek için yüksek risk yarattığından birincil öncelik bu enfeksiyonun önlenmesidir. İzolasyon ve genel hijyen kurallarına uyulması çok önemlidir.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ‘ nin  hamile  ve yeni doğum yapmışlarda (CDC) önerileri ise;

Gebelikte H1N1 enfeksiyonu başlamış ise zaman  kaybetmeden antiviral tedaviye başlanmalı

Domuz gribinden enfekte anneler diğer gebelerden mutlaka  izole edilmeli

Tedavi için hastanede yatış sırasında, doğum sırasında ve doğumu takip eden dönemde annenin yüzü mutlaka bir cerrahi maske ile kapatılmalı

Doğum sonrasında hemen  anne izole edilmiş ayrı bir odaya alınmalı

H1N1 enfeksiyonu emzirmeye engel değildir, emzrimeye devam edilmelidir.

Gebelikte H1N1 tedavisi ve antiviral tedavi

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) H1N1 enfeksiyonu başlamış gebelerde zaman kaybetmeden antiviral tedaviye başlanmasını önermektedir. Bazı ülkelerde görülen domuz gribi - H1N1 vürus tipleri antiviral tedaviye dirençli olsa da bu tedavinin başlanması yine de önerilmektedir. Antiviral ilaçların gebelik sırasında anne ve anne karnındaki fetus ya da yenidoğan üzerindeki etkileri tam bilinmemekle birlikte gebelikte kullanımı önerilen pekçok ilaç gibi C kategorisinde yer almaktadır. Gebelikte tedavi edilmeyen enfeksiyonların riski daha büyük gibi görünmektedir.

Gebelerde H1N1 Enfeksiyonu bulguları nelerdir?
Görülen yakınmalar gebelerde ve gebe olmayanlarda genelde aynıdır. Bu bulgular, beliritler;

Burun akıntısı
Geniz akıntısı
Baş ağrısı
Öksürük
Yüksek ve kontrol edilemeyen ateş
Boğaz ağrısı
Kas ve eklem ağrıları
Halsizlik
Kusma ve ishal  enfeksiyonların  yalnızca %12 sinde görülmektedir

Bu yakınmaları olan gebeler özellikle öksürük ve ateş  şikayeti ile başvuruyorlar ise  domuz gribi olarak kabul edilmedirler. H1N1 enfeksiyonu için hastanelerde burun akıntısından yapılan hızlı testlerin duyarlılığı çok yüksek değildir. Bu nedenle tedaviye başlamak için test sonucunun beklenmesinin gerçekçi bir anlamı yoktur. Ayrıca  testin negatif çıkması da tedaviye başlanmasını engelleyen bir bulgu değildir.

Gebelikte H1N1 enfeksiyonunda hangi ilaç kullanılır?

Gebelikte domuz gribi tedavisinde  Oseltamivir (Tamiflu) öncelikle kullanılmaktadır. Oseltamivir (Tamiflu) dozu erişkinlerde tedavi için 5 gün süreyle günde 2 kez 75 mg, korunma için ise günde 1 kez 75 mg kapsül 10 gün süreyledir.
 

Domuz Gribi ( H1N1 Gribi) Sık Sorulanlar

H1N1 aşısı gebelikte yapılmalı mı?

Gebe kadınlar  H1N1 gribinin yol açtığı komplikasyonlara, çoğu başka insanlara göre,daha fazla açıktırlar. Avustralyada  hastalığa yakalanan bazı kadınlar düşük ya da erken doğum yapmışlardır.Aşının içinde ‘canlı’ virüs yoktur ve doğmamış bebekler için bir tehlike oluşturmaz. Grip aşısı hamilelikte  yapılması  normal olarak tavsiye edilir. Gebeliğiniz sırasında mevsimlik grip aşısı olmuş olsanız bile yine de bu ek aşıyı da olmanız sağlık bakanlığı  ve hekimler tarafından tavsiye edilir. Mevsimlik grip aşısı bu yeni grip türüne karşı koruma sağlamaz.

Bazı kişiler H1N1 virüsü enfeksiyonu için başkalarından daha mı fazla risk altında?

Evet, bazı kişilerde risk daha fazladır ve bu kişilerin, bu gribe yakalandığında kötü sonuçlarla karşılaşma riski daha fazladır; örneğin

• gebeler

• kalp hastalığı olanlar

• astım ve diğer akciğer hastalıkları olan kişiler

• kanser hastaları

• aşırı şişmanlık

• şeker hastalığı (diyabet) olanlar

• böbrek hastalığı ve

• sinir sistemi (nöroloji) hastalıkları olan kişiler

Bazı başka kronik rahatsızlıklar da kişilerin tehlike altında olmasına yol açabilir; bu nedenle,doktorunuzla bu konuda konuşmanız çok önemlidir. Sağlığınız iyi olsa  bile bu grip karşısında tehlikede olabilirsiniz ya da tehlikeye karşı savunmasız olan başkalarına geçirebilirsiniz.İnsanlarla doğrudan teması olan sağlık bakım ve toplum bakım görevlilerinin gribe yakalanma ve başkalarına bulaştırma tehlikeleri daha da yüksektir; bu nedenle aşı olmaları çok önemlidir.
Ayrıca altı aylıktan küçük bebeklerin anne babaları ve bakıcılarının da bebekleri korumak için, aşı olmaları gerekir.

Ülkemizde de yapılan H1N1 Aşısı  güvenli mi?

Sağlık bakanlığı verilerine ve bildirimlerine  göre bu aşı güvenlidir. Aşı ‘canlı’ grip virüsü içermez ve gribe yol açamaz.

Domuz gribi aşısının (H1N1 aşısı) yan etkileri var mıdır?

Bu aşının olabilecek yan etkileri, mevsimlik grip aşısında görülebileceklere benzer. En sıklıkla rastlanabilecek olanlar, aşı yerinde şişlik, kızarıklık ve ağrıdır. Ateş, baş ağrısı, halsizlik ve kas ağrıları gibi reaksiyonlar da oldukça sıktır. Bu yan etkiler, aşıdan bir kaç saat sonra başlayabilir ve bir ya da iki gün sürebilir. Hafif yan etkiler evde tedavi edilebilir. Aşıdan sonra alerjik reaksiyon seyrek rastlanan bir durumdur, fakat bazı kişilerde alerjik reaksiyon ciddi olabilir.

H1N1 aşısı  nerede yapılmaktadır, ben nerede aşı  olabilirim?

Sağlık bakanlığı bu konuda çok ciddi ve düzenli çalışmakta ve bilgilendirmektedir. Bakanlık öncelikle risk guruplarına aşıyı uygulamakta daha sonra da muhtemelen sağlık ocakları veya devlet hastaneleri aracılığı ile bakanlığın bilgilendireceği şekilde tüm arzu edene aşı ücretsiz olarak uygulanacaktır.


Hamilelikte GDO lu Gıdalar

 

 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Bosalma Impotans
Merak Edilen Cinsellik Kadin Hastaliklari Youtube Görüntleri Videolari Canli Görüntü Yayin Tv Ani
Kadinda Erkekte Escinsellik, Lezbiyenlik
Kadinda masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma Için cinsellik,yöntemler tedaviler
Ilk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kizlikzari ve Cinsellik
Meme Kanseri, Agrisi Teshis Ve Tedavisi, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum, Kadin Sagligi Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Dogum Resimleri Görüntüleri Ani, Fiyatlari Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapilmali Mi? Olmali Mi?Nasil
Genital Sigiller, Genital Sigil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Asisi Kondilom, HPV, Sigil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akinti Kasinti
Kadin Hastaligi Olarak Vajinal Akinti
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadinda Tüylenme, Tüy Artisi
Endometriozis Belirtileri Tani Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Degerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtas ücretleri, fiyatlari, parasi ve hastanesi
Kisirlik, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
Idrar Kaçirma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyati
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalik Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalikta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyati laparaslopi
Kadin Dogum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kisirlik Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakim
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadin Dogum Uzmani Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasil , ücreti, fiyati ve parasi
G Noktasi ve Orgazm,Vajina Estetigi, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyati Nasil Ne sekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalik
Kordon dolanmasi (fotograflari görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü ani
Yumurtalik kisti tani ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebegim Nasil Rahat Eder?,Nasil Daha Saglikli Olur?
Erkelerde dogum kontrol asisi,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmali Mi,Ne Sekilde Nezaman Nasil Takilir
Genital enfeksiyonlardan korunma yollari , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Sekilde Nasil
Gebede , Hamilede Düsük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yas üstü kadinlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmus gebelik ve bos gebelik nasil olusur?
Rahim agzinda yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hizli gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizligi sekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulanti,kusma ,uyusma, ödem , karincalanma, mide yanmasi ,reflü belirtileri
Dogum kontrol haplari , Gebelikten Hamilelikten Korunma Istememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanisi ,myom tedavisi, nerede nasil ne sekilde Ve ne zaman yapilir
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mi? Normal dogum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canli Ani Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel iliski ve birlesme pozisyonlari, güvenli mi? ne sekilde olmali
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadin Sagligi , Jinekoloji Ve Kadin Hastaliklari
Kizlik zari muayenesi, Kizlik zari hakkinda bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel Iliski Ile Geçen Hastaliklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonlari
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasil, Ne Sekilde Yapilir, Gebelik Hamilelik Dogum takibi
Kürtaj Hapi, Düsük Ilaci, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sik kürtaj, ard arda kurtas
Genetik Danisma,Perinatolojik Inceleme nerede nasil ne sekilde hangi hastane doktor klinikte yapilir
Agrisiz dogum, Epidural Anestezi, Dogum Ani, Sezeryan Ani, Sezaryan Ani, Sezaryen Ani Video
Spiral (Ria) Yöntemi Ile Korunma, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum) Kadin Sagligi Merkezi Muayenesi
Lohusalik (Logusalik), Üstüne Görme, Üste Görme, Dogum Sonrasi Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdas)
Sünnet, Yenidogan Sünneti, Dogum Sonrasi Sünnet Ve bebek bakimi
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayicilari, Hamilelik Hesaplayicilari Hesaplayicisi Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasil Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozuklugu Kisirlik Tetkikleri,Kisirlik Tedavisi (Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyati, Tedavisi
Çocuk Istegi ,Sik Sorulan Sorular
Erkekte Kisirlik, Erkek Kisirligi
Tüp Bebek, IVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Asilama Yöntemleri, Kisirlik Tedavisi
Asilama,Iui, Kisirlik Tedavisi
Kisirlik, Bebek Istegi Tetkikleri
Kadinlarda Kisirlik Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Saglikli Yasam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadin Hastaliklari Takibi Bitkisel Dogal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasil Ne Sekilde -- Youtube Videolari, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yasam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji
Kadin Sagligi ,Unutkanlik, Alzheimer Bunama Hastaligi ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel Isteksizlik, Sogukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel Isteksizlik
Iktidarsizlik, Impotans, Sertlesme Bozuklugu
Bebek ve Cinsiyeti Kiz mi,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Meragi, Ne Zaman Kaçinci Hafta
Gebe kalma korkusu sehir efsaneleri
Genital Sigiller ,HPV Asisi Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karninda müzik
Suda dogum ,youtube video canli görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canli ani,nasil nerede, kim
Dogumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kani
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetigi Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +