e-gebelik.net Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Cinsellik
 


 

 

Penis Lezyonları
Cinsel Bulaşıcı Hastalıkları
Penis Kanseri

 

 

Erkek genital sisteminin ve özellikle penisin  hastalıkları ve lezyonları, enfeksiyonlara bağlı hastalıklardan ve kansere kadar birçok deri hastalıklarını içermektedir. Herpes Genitalis ve HPV’nin neden olduğu hastalıklar özellikle genç cinsel aktif insanlarda artmaktadır. Uyuz ve bit  deriden deriye bulaşma  ile ve seksüel, cinsel  geçiş ile sık olarak bulaşmaktadır. Sık rastlanan deri hastalıkları, örneğin psoriazis (sedef hastalığı) ve liken planus genital bölgede anormal  görünüşe sahip olabilir. Genital bölgenin allerjik kontakt dermatiti kondomlardan – prezervatiflerden , hijyenik deodorant spreylerden ve spermisitlerden kaynaklanabilir. Squamos cell karsinom, kanser olarak  penisin en sık rastlanan kanser türüdür. Penisin squamos cell kanserinin önlenmesi; risk faktörlerinin ortaya çıkarılması, tüm kanser öncesi  lezyonların erken tanınması ve fimozis  tedavisi ile sağlanabilir.

Erkekte Genital Siğil, Kondilom HPV

Bu lezyona HPV enfeksiyonu neden olur ve sıklığı 15-25 yaş arası cinsel aktif insanlarda %1 oranında tahmin edilmektedir. Fakat taşıyıcılık %30-50 arası yaygınlıkta görülebilir. Günümüzde HPV tiplerini 90’dan fazla farklı çeşidi vardır. Sık görünen genital siğiller genellikle düşük riskli HPV  6 ve 11 enfeksiyonu sonucu oluşmaktadır. HPV 16-18-31-33-39-42-51 ve 54 tipleri servikal kanserle bağlantılıdır ve yüksek riskli olarak tanımlanmaktadır. HPV  16 ve 18 tiplerinin genital kanserle ilişkisi daha yüksektir. Lezyonlar sık olarak birden fazla yerde ve çok sayıdadırlar. Kondülomalar erkekte genellikle ; glans penis, koronal sulkus, frenilum, prepisiyum ve skrotumdur. Ayrıca üretral açıklıkta  ve intraüretral olarakta yerleşim gösterebilir.

Genital siğilde erkekteki tedavi üroloji uzmanları tarafından yapılıp en sık olarak uygulanan tedavi  seçenekleri:Podofilotoksin %0,5 solüsyon, Bikloroasetik veya trikloroasetik asit %35-85 , Liquid-sıvı nitrojen ile krioterapi ,Elektrokoter ile yakma ,CO2 Laser  ve İmmiquimod  %5 krem uygulamalarıdır. Hangi tedavinin uygulanacağına hekim karar verir.

Erkekte Genital Herpes ,HSV Enfeksiyonu

HSV, genital ülserlerin,yaraların en sık sebebidir. Daha sık olarak HSV 2 ile olur. HSV’nin bulaşması hem gözle görülür lezyonlar varlığında hem de  hee hangi bir bulgu vermeyen  viral taşıyıcılık yoluyla olabilir. Genellikle lezyonlar  ülser olarak ortaya çıkar.Sistemik şikayetler de olabilir, en sık  ateş, kas ağrısı, huzursuzluk  olarak görülebilir, ancak nadirdir. Genital herpesin tekrarlayan atakları  daha az şiddetlidir ve 5-10 gün içerisinde iyileşmektedir. Genital HSV 2 enfeksiyonunun ilk tekrarı  %80-90 oranında takip eden yılda tekrar görülmektedir, ama çoğu hasta nüks eden ve tekrarlayan  enfeksiyondan asemptomatik ve herhangi bir şikayete sebep olmadığı  için habersizdir. Genital herpes enfeksiyonu tanısı hücre kültüründe virüsün izolasyonu veya PCR ile kanıtlanabilir. HSV enfeksiyonunun serolojik tanısı sadece geçmişteki bulaşmanın belirlenmesinde değerlidir. Verilen tedavi tekrarlamanın sıklığı ve şiddetine ve de seksüel partnerin enfeksiyon durumuna göre belirlenir.

Genital Herpeste Tedavi Seçenekleri ise; Genellikle doktor tarafından dozları yaralanan ve idamesi de hesaplanan oral asiklovir ,oral valsiklovir  ve oral famsiklovir kullanımıdır.

Scabies (Uyuz)

Scabies (uyuz), sarcoptes scabie var hominis ile oluşan bir hastalıktır.  Daha çok uyuz yerleşimleri parmaklar arası koltuk altı bölgesi ve bilek tir. Uyuza bağlı birden fazla tüneller  glans peniste, skrotumda ve penis şaftında sık olarak yerleşirler. Hastalardaki en sık şikayet geceleri veya sıcak banyodan sonra kaşıntının olmasıdır. Scabies, HIV pozitif ( AİDS ‘li) hastalarda %2-4 oranında görülebilir. Scabieste önerilen tedavi %5 permetrin kremin boyundan topuğa kadar uygulanmasıdır. Krem 8-14 saat sonra silinmelidir. Lindan losyon veya krem scabies için ayrı bir tedavi seçeneğidir.

Pedikülosis Pubis (Genital Organ Biti, Bit)

’’Phthuris pubis’’ adında bir parazitle oluşur ve sık olarak seksüel-cinsel  geçiş gösterir. Lezyon kahverengi veya gri renkde ve kıl kökünü tutan bir görünümdedir. Pedikülosis pubisin (genital bit) tedavisi, topikal permetrin ve lindan ile yapılmaktadır. Eş tedavisi de gereklidir.

Psoriazis (Sedef)

Erkek genital sistemini etkileyen en sık hastalıklardan biridir. Nadiren bütün skrotum (testis) ve penis tutulabilir.  Sadece penis üzerinde de olabilir. Tedavisi genellikle lokal klinik uygulama ile yapılır.

Liken Planus

Bu hastalıkta vakaların %25’nde erkek genital sistemi tutulur ve en sık etkilenen bölge glans penistir. Bilek, el, ön kol ve bel bölgesinde  tipik liken planus papüllerinin görülmesi teşhiste çok yararlıdır. Genital liken planus vakalarının çoğu lokal kortizol içeren ilaçlarla  tedavi edilebilir.

Allerjik Ve İrritan Dermatit

Bazı ilaçlara, prezervatife , hijyenik deodorantlara duyarlılık bu hastalığa yolaçabilir. Allerjen maddelerin tespit edilmesi ve yasaklanması  ve lokal kortizol içeren ilaçlarla  yapılan uygun tedavi  allerjik kontakt dermatitin çözümü olmaktadır.

Plazma Hücreli Balanit

Sebebi belli olmayan bir iyi huylu  balanittir.Hastalık genellikle orta veya ileri yaş sünnetsiz erkeklerde görülmektedir. Teşhisin biopsi ile doğrulanması çok önemlidir.

Balanitis Circinata

 Reiter sendromunun değişik bir formudur. Reiter sendromu, birden fazla organı tutan  bir hastalıktır ve non-gonokokal üretrit, artrit ve konjuktivit ile seyreder. Glans penis üzerinde beyaz sınırlı  plak şeklinde belirir.

Dev Condylom (Kondilom) (Buschke-löwenstein Tümör)

Bir çeşit kondilom olan bu hastalıkta lezyon  derin büyümeyle karakterizedir ve alltyaki dokuda hasara sebep olmaktadır. Tümör 5cm büyüklüğe ulaşabilir. Bu tümöre sünnetsiz erkeklerde daha sıktır. Genellikle penil glans ve prepisium tutulmakadır ancak bu tümör üretra, anal kanal (makat) ve kasıkta da görülebilir. Erkeklerin çoğunda sebep  HPV 6-11 dır. Bu tümör dev malign condylom, verrüköz karsinom ve condylom benzeri karsinom olarak da adlandırılabilir. Tanıda mutlaka  geniş ve derin biopsi örnekleri gerektirmektedir.

Bowenoid Papulozis

HPV 16 sıklıkla etkendir ancak 18 ve 31 gibi tipler de sebep  olabilir. Bu hastalık kanser oluşumu için yüksek risk gösterir ve mutlaka tedavi edilmelidir. En etkili tedavi lezyonların çıkarılmasıdır. Fakat CO2 laser en etkin yöntemlerden biridir.

Queyrot’un Eritroplazisi

Bu hastalık bir insitu karsinomdur ve glans penis ile foreskinin iç tarafında kırmızı bir plak olarak gözükür. Tek veya birden fazla olabilir. Hastalar genellikle kaşıntı, ağrı, kanamadan şikayet ederler. Zamanla ülserler  meydana gelebilir ve invazif  kanser gelişebilir. İleri yaşların hastalığıdır. Tanı biopsi ile kesinleştirilir. Cerrahi olarak dokunun çıkarılması  bir tedavi seçeneğidir ama topikal 5-FU ve CO2 laserde kullanılabilir.    

Bowen Hastalığı

Glans penisin Bowen hastalığı Quegrat’ın eritroplazisi olarak tanımlanır ve sıklıkla penis üzerinde bulunan  tek  bir plak şeklindedir. Kabuklanma, ülserleşmiş  plak şeklinde de görülebilir. Lezyonlar bazen fazla  koyu ve renkleri artmıştır  ve melonomayı andırabilir. Tanıyı kesinleştirmek için biopsi gerekmektedir. Tedavi edilmediği takdirde %5 oranında kansere dönüşebilir. Cerrahi olarak çıkartma

Penis Kanseri Nedir? Penis Kanseri Belirtileri

Penisi  kanseri enderdir ve görülme yaşı ortalama 50 yaş civarıdır. Risk fakörleri; fimozis, sünnetsiz olmak, kronik iltihaplı hastalıklar, birden fazla cinsel partner, korunmasız sex  ve HPV infeksiyonudur. Penil kaner sünnetli erkeklerde çok nadirdir. Sünnetsiz erkeklerde risk, sünnetli erkeklere göre 3 kat daha fazladır. HPV DNA penis kanseri olan erkeklerin  %40-%50’sinde  bulunmuştur. En fazla görülen tip HPV-16 dır. Penis kanserinin  önlenmesi erken tanı ve tedaviyle sağlanır. Penis kanserinin  klinik görünümü değişiklik gösterebilir. Penis kanserinin  tedavisi tümörün derecesine ve ilerlemesine  göre belirlenir. Tedavi şekilleri cerrahi, radyo terapi, lazer cerrahisi  ve kemoterapidir.

Not: Penisinizde ve erkek genital sisteminizde oluşan hastalıklarda en kısa zamanda bir "Üroloji Uzmanına" başvurun!!

Not:
Daha güncel bilgilere ,problemlerinizin çözümü için yardıma ve konu ile ilgili bir hekim  ile irtibata geçebilmeniz için.... 

Türk Üroloji Derneği; http://www.uroturk.org.tr/
ve
Türk Androloji Derneği;
http://www.androloji.org.tr/

kuruluşlarından faydalanabilirsiniz…..
 

 

                                             Geri             

 

Orgazm olamama
Cinsel Uyarılma Bozukluğu
Erkek Anatomisi Ve Genital Yapısı
Erkek Kısırlığı Soru-Cevaplar

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Bosalma Impotans
Merak Edilen Cinsellik Kadin Hastaliklari Youtube Görüntleri Videolari Canli Görüntü Yayin Tv Ani
Kadinda Erkekte Escinsellik, Lezbiyenlik
Kadinda masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma Için cinsellik,yöntemler tedaviler
Ilk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kizlikzari ve Cinsellik
Meme Kanseri, Agrisi Teshis Ve Tedavisi, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum, Kadin Sagligi Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Dogum Resimleri Görüntüleri Ani, Fiyatlari Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapilmali Mi? Olmali Mi?Nasil
Genital Sigiller, Genital Sigil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Asisi Kondilom, HPV, Sigil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akinti Kasinti
Kadin Hastaligi Olarak Vajinal Akinti
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadinda Tüylenme, Tüy Artisi
Endometriozis Belirtileri Tani Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Degerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtas ücretleri, fiyatlari, parasi ve hastanesi
Kisirlik, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
Idrar Kaçirma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyati
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalik Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalikta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyati laparaslopi
Kadin Dogum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kisirlik Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakim
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadin Dogum Uzmani Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasil , ücreti, fiyati ve parasi
G Noktasi ve Orgazm,Vajina Estetigi, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyati Nasil Ne sekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalik
Kordon dolanmasi (fotograflari görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü ani
Yumurtalik kisti tani ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebegim Nasil Rahat Eder?,Nasil Daha Saglikli Olur?
Erkelerde dogum kontrol asisi,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmali Mi,Ne Sekilde Nezaman Nasil Takilir
Genital enfeksiyonlardan korunma yollari , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Sekilde Nasil
Gebede , Hamilede Düsük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yas üstü kadinlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmus gebelik ve bos gebelik nasil olusur?
Rahim agzinda yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hizli gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizligi sekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulanti,kusma ,uyusma, ödem , karincalanma, mide yanmasi ,reflü belirtileri
Dogum kontrol haplari , Gebelikten Hamilelikten Korunma Istememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanisi ,myom tedavisi, nerede nasil ne sekilde Ve ne zaman yapilir
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mi? Normal dogum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canli Ani Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel iliski ve birlesme pozisyonlari, güvenli mi? ne sekilde olmali
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadin Sagligi , Jinekoloji Ve Kadin Hastaliklari
Kizlik zari muayenesi, Kizlik zari hakkinda bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel Iliski Ile Geçen Hastaliklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonlari
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasil, Ne Sekilde Yapilir, Gebelik Hamilelik Dogum takibi
Kürtaj Hapi, Düsük Ilaci, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sik kürtaj, ard arda kurtas
Genetik Danisma,Perinatolojik Inceleme nerede nasil ne sekilde hangi hastane doktor klinikte yapilir
Agrisiz dogum, Epidural Anestezi, Dogum Ani, Sezeryan Ani, Sezaryan Ani, Sezaryen Ani Video
Spiral (Ria) Yöntemi Ile Korunma, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum) Kadin Sagligi Merkezi Muayenesi
Lohusalik (Logusalik), Üstüne Görme, Üste Görme, Dogum Sonrasi Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdas)
Sünnet, Yenidogan Sünneti, Dogum Sonrasi Sünnet Ve bebek bakimi
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayicilari, Hamilelik Hesaplayicilari Hesaplayicisi Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasil Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozuklugu Kisirlik Tetkikleri,Kisirlik Tedavisi (Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyati, Tedavisi
Çocuk Istegi ,Sik Sorulan Sorular
Erkekte Kisirlik, Erkek Kisirligi
Tüp Bebek, IVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Asilama Yöntemleri, Kisirlik Tedavisi
Asilama,Iui, Kisirlik Tedavisi
Kisirlik, Bebek Istegi Tetkikleri
Kadinlarda Kisirlik Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Saglikli Yasam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadin Hastaliklari Takibi Bitkisel Dogal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasil Ne Sekilde -- Youtube Videolari, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yasam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji
Kadin Sagligi ,Unutkanlik, Alzheimer Bunama Hastaligi ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel Isteksizlik, Sogukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel Isteksizlik
Iktidarsizlik, Impotans, Sertlesme Bozuklugu
Bebek ve Cinsiyeti Kiz mi,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Meragi, Ne Zaman Kaçinci Hafta
Gebe kalma korkusu sehir efsaneleri
Genital Sigiller ,HPV Asisi Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karninda müzik
Suda dogum ,youtube video canli görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canli ani,nasil nerede, kim
Dogumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kani
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetigi Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   ! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +