doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulanılanlara Ekle Sorularınızı Cevaplıyor
   
Genital Kanserler
 


 

Meme Kanseri

Kadın memesi, yağ, bağ doku ve çok sayıda küçük süt bezinden meydana gelir. Kadının bebeği varsa, emzirmenin gerçekleşebilmesi için süt kanal adı verilen küçük tüplerden meme ucuna ilerler.Meme kanseri genellikle meme dokusunda bir kitle şeklinde ortaya çıkar, ancak memedeki kitlelerin çoğu kanserli değildir.Meme kanseri kadınlar arasında en yaygın görülen kanser türüdür ve genellikle 50 yaş üstündeki kadınları etkiler. Ancak, kadınlarda her yaşta meme kanseri görülmesi mümkündür ve nadiren olmakla birlikte bu hastalık erkekleri de etkiler.

50-70 yaş arası tüm kadınların Göğüs Taraması Programı  kapsamında düzenli olarak meme kanseri taramasından geçmeleri gerekir. Meme kanseri riski ortalamadan daha yüksek olan kadınlar için de tarama önerilebilir.

Kadınların memelerinde bir anormallik olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmeleri ve her tür değişikliği doktorlarına muayene ettirmeleri çok önemlidir. Meme kanserinin ana belirtisi genelde memenizde meydana gelen bir kitledir. Iki memenizden birinde kitle, kalınlaşmış bir bölge, göğüs ucu akıntısı (kanla karışık da olabilir), koltuk altlarınızdan birinde kitle veya şişlik, memeleriniz üzerindeki deride çökmeler gibi bir değişiklik hissettiğinizde doktorunuza görünün. Dikkat etmeniz gereken diğer değişiklikler meme ucunuzda veya etrafında kızarıklık, meme ucunuzda memenin içine doğru çökme gibi değişiklikler veya memelerinizde ya da koltuk altlarınızda regl döneminizle ilgili olmayan ağrılardır. Memelerinizin normalde nasıl göründüklerini ve dokunduğunuzda nasıl hissedildiklerini bilmeniz herhangi bir değişiklik meydana geldiğinde bunu fark etmenizi kolaylaştırır. Memelerinizi banyoda veya giyinmeden önce kontrol edin. Memelerinizde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, bunun mutlaka meme kanseri demek olmadığını unutmayın. Ancak, yine de emin olmak için doktorunuzu en kısa zamanda bilgilendirmeniz gerekir.

Meme kanserinin neden meydana geldiği bilinmemekle birlikte, hastalığın meydana gelmesi ihtimalini artıran bazı risk faktörleri tespit edilmiştir. Meme kanserine yakalanma riskiniz yaşınız ilerledikçe artar. Ailenizde meme kanseri olması da hastalığa yakalanma riskinizi artırır. Eğer daha önce meme kanseri geçirmişseniz, diğer memenizde de kanser görülme ihtimali yüksektir. Ayrıca, memenizde iyi huylu kitle olması veya yoğun dokulu (meme hücrelerinin yüksek konsantrasyonlu olması) memelere sahip olmak da meme kanserine yakalanma riskinizi bir miktar artırabilir.

Bazen, meme kanseri hücreleri östorojen hormonu tarafından tetiklenir. Bu nedenle, regl kanamalarınız küçük yaşta başlamış ve menopoza geç girmişseniz, östorojene daha uzun sure maruz kalmış olduğunuzdan meme kanseri riskiniz de Meme kanseri riskini artıran diğer faktörler arasında fazla kilolu veya obez olmak, uzun boylu olmak, çok fazla alkol tüketmek ve hormon eksikliği tedavisi (HRT) görmüş olmak da sayılabilir.

Memelerinizde herhangi bir farklılık hissederseniz doktorunuz ile görüşün. Doktorunuz sizde meme kanseri olma ihtimalinden şüphelenirse, sizi bazı tahliller için bir uzmana gönderebilir. Klinikte size kan tahlili yapılır ve memelerinizin iç kısmını görüntüleyen bir tür röntgen olan mamografi çekilir. Ancak, 35 yaşından gençseniz memeleriniz mamografi için fazla yoğun olabileceğinden, mamografi yerine ultrason da çekilebilir. Meme ultrasonunda memelerinizin içini görüntülemek için yüksek frekanslı ses dalgalarından Bunun ardından biyopsi yapılabilir; biyopsi memelerinizden numune alınarak meme hücrelerinin kanserli olup olmadığını görmek üzere yapılan bir testtir. Biyopsi farklı şekillerde yapılabilir. En yaygın olan yöntem lokal anestezi altında büyük bir iğne kullanılarak numune alınmasıdır. BT veya MR görüntüleme, göğüs röntgeni ve kemik taramaları gibi başka testler de

 

Meme kanseri ameliyatı

Meme kanseri olan kadınların çoğunun cerrahi operasyon geçirmesi gerekebilir ve bu genellikle göreceğiniz ilk tedavi biçimidir. Iki tür meme kanseri ameliyatı vardır. Memenin korunduğu ameliyatlarda kanserli dokunun geri gelmesini engellemek üzere olabildiğince fazla kanserli doku almaya çalışırken meme de mümkün olduğunda korunur. Memenin korunduğu ameliyatların ardından, kalan kanser hücresi varsa bunların da yok edilebilmesi için radyoterapi almanız gerekir. Mastektomi operasyonunda ise meme ucu da dâhil olmak üzere tüm meme alınır. Ancak, olguların çoğunda mastektominin ardından alınan memeyi yeniden oluşturmak üzere rekonstrüktif cerrahi de uygulanır. Meme rekonstrüksiyonu istemezseniz, meme protezlerini de kullanabilirsiniz. Başta kanserin erken tespit edildiği durumlar olmak üzere bazı olgularda ne tür ameliyat geçireceğinize kendiniz karar verebilirsiniz. Bazı kadınlar memelerini mümkün olduğunca korumayı tercih ederken, bazı kadınlar da memelerinin tamamının alınmasını tercih etmektedir.

Diğer meme kanseri tedavileri

Meme kanseri ameliyatından sonra, kalan kanser hücresi varsa bunların da yok edilebilmesi için kemoterapi veya radyoterapi ya da her ikisini de almanız gerekir. Kemoterapi ilaçları kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebilir. Genellikle enjeksiyonla verilirler veya tablet olarak da alınmaları mümkündür. Kemoterapinin saç dökülmesi, kusma veya ağız yaraları gibi yan etkileri olabilir. Radyoterapide ise kanser hücrelerini hedef alan yüksek enerjili röntgen ışınları kullanılır. Radyoterapi cihazının altına yatarsınız ve cihaz hasta olan memenize radyasyon gönderir. Radyoterapi memenizin üzerindeki ciltte tahriş, kararma ve lenfödem (kolunuzda aşırı sıvı birikmesi) gibi yan etkilere neden olabilir.

Meme kanserinizin türüne bağlı olarak başka tedaviler de alabilirsiniz. Bazı kanserler östrojen ve projesteron hormonları tarafından, bazı kanserler ise HER2 adı verilen bir protein tarafından tetiklenir. Hormonlara yanıt veren kanserler tamoksifen, aromataz inhibitörleri veya pituiter down-regülatörleri gibi ilaçların kullanıldığı hormon terapileriyle tedavi edilebilir. HER2’ye yanıt veren kanserler ise Herceptin isimli bir ilaçla tedavi edilebilir.

Korunma ve tarama

Sağlıklı ve dengeli beslenmek meme kanserinin engellenmesine yardımcı olabilir.Düzenli egzersiz de meme kanseri riskini azaltabilir. Ayrıca, emziren kadınlarda meme kanseri riski emzirmeyenlere göre daha azdır. Bebeğinizi ne kadar uzun süre emzirirseniz risk o kadar azalır. Ayrıca meme kanseri için tarama yöntemleri de mevcuttur. 50 - 70 yaş arası kadınlar düzenli mamografi çektirebilir. Ailenizde meme kanseri varsa 50 yaşından önce de meme kanseri taraması için uygun olabilirsiniz. Ailenizde aynı tarafta iki veya daha fazla yakın akrabanızda meme kanseri varsa veya yakın bir akrabanıza 40 yaşından önce meme kanseri tanısı konmuşsa doktorunuz ile görüşün.

Ayrıca ailenizde erkeklerde meme kanseri olgusu olması halinde de doktorunuz ile görüşmeniz gerekir. Doktorunuz aile geçmişinize göre sizi değerlendirme için bir meme kliniğine sevk edebilir.

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Boşalma İmpotans
Merak Edilen Cinsellik Kadın Hastalıkları Youtube Görüntleri Videoları Canlı Görüntü Yayın Tv Anı
Kadında Erkekte Eşcinsellik, Lezbiyenlik
Kadında masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma İçin cinsellik,yöntemler tedaviler
İlk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kızlıkzarı ve Cinsellik
Meme Kanseri, Ağrısı Teşhis Ve Tedavisi, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Kadın Sağlığı Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Doğum Resimleri Görüntüleri Anı, Fiyatları Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapılmalı Mı? Olmalı Mı?Nasıl
Genital Siğiller, Genital Siğil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Aşısı Kondilom, HPV, Siğil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akıntı Kaşıntı
Kadın Hastalığı Olarak Vajinal Akıntı
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadında Tüylenme, Tüy Artışı
Endometriozis Belirtileri Tanı Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Değerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtaş ücretleri, fiyatları, parası ve hastanesi
Kısırlık, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
İdrar Kaçırma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyatı
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalık Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalıkta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyatı laparaslopi
Kadın Doğum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kısırlık Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakım
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadın Doğum Uzmanı Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasıl , ücreti, fiyatı ve parası
G Noktası ve Orgazm,Vajina Estetiği, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Ne şekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalık
Kordon dolanması (fotoğrafları görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü anı
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebeğim Nasıl Rahat Eder?,Nasıl Daha Sağlıklı Olur?
Erkelerde dogum kontrol aşısı,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmalı Mı,Ne Şekilde Nezaman Nasıl Takılır
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Şekilde Nasıl
Gebede , Hamilede Düşük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmuş gebelik ve boş gebelik nasıl oluşur?
Rahim ağzında yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hızlı gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizliği şekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulantı,kusma ,uyuşma, ödem , karıncalanma, mide yanması ,reflü belirtileri
Doğum kontrol hapları , Gebelikten Hamilelikten Korunma İstememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanısı ,myom tedavisi, nerede nasıl ne şekilde Ve ne zaman yapılır
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canlı Anı Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel ilişki ve birleşme pozisyonları, güvenli mi? ne şekilde olmalı
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadın Sağlığı , Jinekoloji Ve Kadın Hastalıkları
Kızlık zarı muayenesi, Kızlık zarı hakkında bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel İlişki İle Geçen Hastalıklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonları
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasıl, Ne Şekilde Yapılır, Gebelik Hamilelik Doğum takibi
Kürtaj Hapı, Düşük İlacı, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sık kürtaj, ard arda kurtaş
Genetik Danışma,Perinatolojik İnceleme nerede nasıl ne şekilde hangi hastane doktor klinikte yapılır
Ağrısız doğum, Epidural Anestezi, Doğum Anı, Sezeryan Anı, Sezaryan Anı, Sezaryen Anı Video
Spiral (Ria) Yöntemi İle Korunma, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum) Kadın Sağlığı Merkezi Muayenesi
Lohusalık (Loğusalık), Üstüne Görme, Üste Görme, Doğum Sonrası Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdaş)
Sünnet, Yenidoğan Sünneti, Doğum Sonrası Sünnet Ve bebek bakımı
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayıcıları, Hamilelik Hesaplayıcıları Hesaplayıcısı Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasıl Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozukluğu Kısırlık Tetkikleri,Kısırlık Tedavisi (Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyatı, Tedavisi
Çocuk İsteği ,Sık Sorulan Sorular
Erkekte Kısırlık, Erkek Kısırlığı
Tüp Bebek, İVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Aşılama Yöntemleri, Kısırlık Tedavisi
Aşılama,İui, Kısırlık Tedavisi
Kısırlık, Bebek İsteği Tetkikleri
Kadınlarda Kısırlık Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Sağlıklı Yaşam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadın Hastalıkları Takibi Bitkisel Doğal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasıl Ne Şekilde -- Youtube Videoları, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yaşam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji
Kadın Sağlığı ,Unutkanlık, Alzheimer Bunama Hastalığı ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel İsteksizlik, Soğukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel İsteksizlik
İktidarsızlık, İmpotans, Sertleşme Bozukluğu
Bebek ve Cinsiyeti Kız mı,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Merağı, Ne Zaman Kaçıncı Hafta
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri
Genital Siğiller ,HPV Aşısı Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karnında müzik
Suda doğum ,youtube video canlı görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canlı anı,nasıl nerede, kim
Doğumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kanı
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetiği Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +