doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulanılanlara Ekle Sorularınızı Cevaplıyor
   
Gebelik, Hamilelik Ve Doğum
 

               

Gebelikte Domuz Gribi  Aşısı,
Hamilelikte H1N1 Enfeksiyonu Tedavisi


Gebelikte domuz gribi ile ilgili sağlıklı bilgiler şu an sınırlıdır.Hamilelikte domuz gribi hastalığına yakalan gebelerde  düşük ve erken doğum  olabileceği iddia edilmektedir fakat net bilgiler ve bu konuda çalışmalar henüz mevcut değildir. Domuz gribi enfeksiyonu çok yeni epidemik sayılabilecek bir virus enfeksiyonu olup domuz gribi tedavisi ve tabii ki en önemlisi domuz gribi aşısı ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup tüm toplumun ve tabii ki gebeleri de bu ciddi enfeksiyondan koruyabilecek bir aşı geliştirilmiştir.Bu aşı Sağlık Bakanlığının öncülüğünde ülkemizde riskli kişiler başta olmak üzere yaygın bir biçimde uygulanacaktır. Sağlık bakanlığının tavsiyesi ile domuz gribi hastalığı için riskli gurup arasında kabul edilen gebeler de aşı kapsamındadır

DOMUZ GRİBİ NEDİR?

Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak biliniyor ve bu hastalık hızla yayılabiliyor. Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Virüse karşı insanın doğal bağışıklığı bulunmuyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı salgın olabileceği uyarısında bulunuyor. Domuz etinin yenmesiyle domuz gribi virüsü bulaşmıyor. Virüs solunum yoluyla bulaşıyor. 

İnsanlardaki grip virüsü gibi, domuz gribi virüsü de domuzlarda sürekli değişim gösteriyor. Domuzların solunum yollarında domuz, insan ve kuş gribi virüslerine duyarlı alıcılar bulunuyor.

Dolayısıyla domuzlar, virüslerin eş zamanlı bulaşması halinde yeni grip virüslerinin ortaya çıkma ihtimalini artırıyor.

DS֒ye göre, Meksika’da ölümlere neden olan domuz gribi virüsü A/H1N1. Bu virüs insandan insana bulaşabiliyor. A/H1N1 virüsü, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor.

Hamilelikte Domuz Gribi Aşısı İle İlgili Son Gelişmeler;....

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı riskli hasta gurubu içinde kabul edilen gebeleri de öncelikli aşı kapsamına aldı.Sağlık Bakanlığı, hamilelere, bağışıklık yapma gücünü arttıran  ancak kamuoyunda tartışmalara yol açan "Adjuvan" maddesi içermeyen domuz gribi aşısından uygulamayı planlıyor. Bu sebeple bakanlık Türkiye'ye aşı temin edecek firmalardan biriyle gebelere uygulanmak üzere  "Adjuvansız aşı" alınması konusunda girişimlerde bulundu ve  söz konusu hamilelere uygulanacak domuz gribi aşısı nı 2009 Aralık ayında Türkiye'de olması beklenmektedir. Ayrıca Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi   Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, gebeliğinin özellikle son 3 ayındakilerde domuz gribinin risk yarattığını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin gebelere de adjuvan içeren aşı uygulanabileceğini bildirdiğini kaydeden Ertek, "Bu tür konularda karar  hekime bırakılıyor, ancak gebelere mümkün olduğunca hiçbir kimyasal ve biyolojik madde verilmemesi gerekiyor. Bu nedenle gebelere adjuvansız aşı uygulanmasına karar verildi" diye açıklamada bulundu

Gebelikte H1N1 Enfeksiyonu

(Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) sitesinden aşağıdaki bilgiler derlenmiştir)

H1N1 salgınıda da Amerika Birleşik Devletlerinde enfekte olan gebe  kadınların sayısı genel popülasyonun yaklaşık 6  katıdır. Hamileler normal insanlara göre sonuçta daha fazla risk altındadırlar.Domuz gribi salgınından  gebelerin ve lohusaların pnomoni yani zaatüre risklerinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Hamilelikte anne karnında büyüyen bebek yukarıya doğru batın içinde  basınç uygulamakta ve akciğerlere de  baskı yapmaktadır. Bebeğin yaptığı bu  baskı akciğelerin genişleme kapasitesini azaltmakta ve içindeki sıvıyı dışarı atma yeteneğini sonuçta sınırlamaktadır. Böylece domuz gribi enfeksiyonu ile  gebelerde zaatüre riski de artmaktadır.

Hamilelik ve doğum anne adayının bağışıklık sisteminin yabancı maddeler ile mücadele  etme yeteneğinde de belirgin değişimlere neden olmaktadır. Bağışıklık sistemindeki bu olumsuzdeğişimler neticesinde anne adayı  dışarıdan gelecek enfeksiyonlara daha açık hale gelmekte ve doğal olarak gebe için grip enfeksiyonlarını daha da tehlikeli yapmaktadır.

H1N1 enfeksiyonu gelişmesi  anne ve bebek için yüksek risk yarattığından birincil öncelik bu enfeksiyonun önlenmesidir. İzolasyon ve genel hijyen kurallarına uyulması çok önemlidir.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ‘ nin  hamile  ve yeni doğum yapmışlarda (CDC) önerileri ise;

Gebelikte H1N1 enfeksiyonu başlamış ise zaman  kaybetmeden antiviral tedaviye başlanmalı

Domuz gribinden enfekte anneler diğer gebelerden mutlaka  izole edilmeli

Tedavi için hastanede yatış sırasında, doğum sırasında ve doğumu takip eden dönemde annenin yüzü mutlaka bir cerrahi maske ile kapatılmalı

Doğum sonrasında hemen  anne izole edilmiş ayrı bir odaya alınmalı

H1N1 enfeksiyonu emzirmeye engel değildir, emzrimeye devam edilmelidir.

Gebelikte H1N1 tedavisi ve antiviral tedavi

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) H1N1 enfeksiyonu başlamış gebelerde zaman kaybetmeden antiviral tedaviye başlanmasını önermektedir. Bazı ülkelerde görülen domuz gribi - H1N1 vürus tipleri antiviral tedaviye dirençli olsa da bu tedavinin başlanması yine de önerilmektedir. Antiviral ilaçların gebelik sırasında anne ve anne karnındaki fetus ya da yenidoğan üzerindeki etkileri tam bilinmemekle birlikte gebelikte kullanımı önerilen pekçok ilaç gibi C kategorisinde yer almaktadır. Gebelikte tedavi edilmeyen enfeksiyonların riski daha büyük gibi görünmektedir.

Gebelerde H1N1 Enfeksiyonu bulguları nelerdir?
Görülen yakınmalar gebelerde ve gebe olmayanlarda genelde aynıdır. Bu bulgular, beliritler;

Burun akıntısı
Geniz akıntısı
Baş ağrısı
Öksürük
Yüksek ve kontrol edilemeyen ateş
Boğaz ağrısı
Kas ve eklem ağrıları
Halsizlik
Kusma ve ishal  enfeksiyonların  yalnızca %12 sinde görülmektedir

Bu yakınmaları olan gebeler özellikle öksürük ve ateş  şikayeti ile başvuruyorlar ise  domuz gribi olarak kabul edilmedirler. H1N1 enfeksiyonu için hastanelerde burun akıntısından yapılan hızlı testlerin duyarlılığı çok yüksek değildir. Bu nedenle tedaviye başlamak için test sonucunun beklenmesinin gerçekçi bir anlamı yoktur. Ayrıca  testin negatif çıkması da tedaviye başlanmasını engelleyen bir bulgu değildir.

Gebelikte H1N1 enfeksiyonunda hangi ilaç kullanılır?

Gebelikte domuz gribi tedavisinde  Oseltamivir (Tamiflu) öncelikle kullanılmaktadır. Oseltamivir (Tamiflu) dozu erişkinlerde tedavi için 5 gün süreyle günde 2 kez 75 mg, korunma için ise günde 1 kez 75 mg kapsül 10 gün süreyledir.
 

Domuz Gribi ( H1N1 Gribi) Sık Sorulanlar

H1N1 aşısı gebelikte yapılmalı mı?

Gebe kadınlar  H1N1 gribinin yol açtığı komplikasyonlara, çoğu başka insanlara göre,daha fazla açıktırlar. Avustralyada  hastalığa yakalanan bazı kadınlar düşük ya da erken doğum yapmışlardır.Aşının içinde ‘canlı’ virüs yoktur ve doğmamış bebekler için bir tehlike oluşturmaz. Grip aşısı hamilelikte  yapılması  normal olarak tavsiye edilir. Gebeliğiniz sırasında mevsimlik grip aşısı olmuş olsanız bile yine de bu ek aşıyı da olmanız sağlık bakanlığı  ve hekimler tarafından tavsiye edilir. Mevsimlik grip aşısı bu yeni grip türüne karşı koruma sağlamaz.

Bazı kişiler H1N1 virüsü enfeksiyonu için başkalarından daha mı fazla risk altında?

Evet, bazı kişilerde risk daha fazladır ve bu kişilerin, bu gribe yakalandığında kötü sonuçlarla karşılaşma riski daha fazladır; örneğin

• gebeler

• kalp hastalığı olanlar

• astım ve diğer akciğer hastalıkları olan kişiler

• kanser hastaları

• aşırı şişmanlık

• şeker hastalığı (diyabet) olanlar

• böbrek hastalığı ve

• sinir sistemi (nöroloji) hastalıkları olan kişiler

Bazı başka kronik rahatsızlıklar da kişilerin tehlike altında olmasına yol açabilir; bu nedenle,doktorunuzla bu konuda konuşmanız çok önemlidir. Sağlığınız iyi olsa  bile bu grip karşısında tehlikede olabilirsiniz ya da tehlikeye karşı savunmasız olan başkalarına geçirebilirsiniz.İnsanlarla doğrudan teması olan sağlık bakım ve toplum bakım görevlilerinin gribe yakalanma ve başkalarına bulaştırma tehlikeleri daha da yüksektir; bu nedenle aşı olmaları çok önemlidir.
Ayrıca altı aylıktan küçük bebeklerin anne babaları ve bakıcılarının da bebekleri korumak için, aşı olmaları gerekir.

Ülkemizde de yapılan H1N1 Aşısı  güvenli mi?

Sağlık bakanlığı verilerine ve bildirimlerine  göre bu aşı güvenlidir. Aşı ‘canlı’ grip virüsü içermez ve gribe yol açamaz.

Domuz gribi aşısının (H1N1 aşısı) yan etkileri var mıdır?

Bu aşının olabilecek yan etkileri, mevsimlik grip aşısında görülebileceklere benzer. En sıklıkla rastlanabilecek olanlar, aşı yerinde şişlik, kızarıklık ve ağrıdır. Ateş, baş ağrısı, halsizlik ve kas ağrıları gibi reaksiyonlar da oldukça sıktır. Bu yan etkiler, aşıdan bir kaç saat sonra başlayabilir ve bir ya da iki gün sürebilir. Hafif yan etkiler evde tedavi edilebilir. Aşıdan sonra alerjik reaksiyon seyrek rastlanan bir durumdur, fakat bazı kişilerde alerjik reaksiyon ciddi olabilir.

H1N1 aşısı  nerede yapılmaktadır, ben nerede aşı  olabilirim?

Sağlık bakanlığı bu konuda çok ciddi ve düzenli çalışmakta ve bilgilendirmektedir. Bakanlık öncelikle risk guruplarına aşıyı uygulamakta daha sonra da muhtemelen sağlık ocakları veya devlet hastaneleri aracılığı ile bakanlığın bilgilendireceği şekilde tüm arzu edene aşı ücretsiz olarak uygulanacaktır.


Hamilelikte GDO lu Gıdalar

 

 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Boşalma İmpotans
Merak Edilen Cinsellik Kadın Hastalıkları Youtube Görüntleri Videoları Canlı Görüntü Yayın Tv Anı
Kadında Erkekte Eşcinsellik, Lezbiyenlik
Kadında masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma İçin cinsellik,yöntemler tedaviler
İlk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kızlıkzarı ve Cinsellik
Meme Kanseri, Ağrısı Teşhis Ve Tedavisi, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Kadın Sağlığı Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Doğum Resimleri Görüntüleri Anı, Fiyatları Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapılmalı Mı? Olmalı Mı?Nasıl
Genital Siğiller, Genital Siğil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Aşısı Kondilom, HPV, Siğil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akıntı Kaşıntı
Kadın Hastalığı Olarak Vajinal Akıntı
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadında Tüylenme, Tüy Artışı
Endometriozis Belirtileri Tanı Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Değerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtaş ücretleri, fiyatları, parası ve hastanesi
Kısırlık, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
İdrar Kaçırma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyatı
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalık Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalıkta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyatı laparaslopi
Kadın Doğum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kısırlık Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakım
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadın Doğum Uzmanı Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasıl , ücreti, fiyatı ve parası
G Noktası ve Orgazm,Vajina Estetiği, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Ne şekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalık
Kordon dolanması (fotoğrafları görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü anı
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebeğim Nasıl Rahat Eder?,Nasıl Daha Sağlıklı Olur?
Erkelerde dogum kontrol aşısı,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmalı Mı,Ne Şekilde Nezaman Nasıl Takılır
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Şekilde Nasıl
Gebede , Hamilede Düşük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmuş gebelik ve boş gebelik nasıl oluşur?
Rahim ağzında yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hızlı gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizliği şekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulantı,kusma ,uyuşma, ödem , karıncalanma, mide yanması ,reflü belirtileri
Doğum kontrol hapları , Gebelikten Hamilelikten Korunma İstememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanısı ,myom tedavisi, nerede nasıl ne şekilde Ve ne zaman yapılır
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canlı Anı Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel ilişki ve birleşme pozisyonları, güvenli mi? ne şekilde olmalı
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadın Sağlığı , Jinekoloji Ve Kadın Hastalıkları
Kızlık zarı muayenesi, Kızlık zarı hakkında bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel İlişki İle Geçen Hastalıklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonları
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasıl, Ne Şekilde Yapılır, Gebelik Hamilelik Doğum takibi
Kürtaj Hapı, Düşük İlacı, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sık kürtaj, ard arda kurtaş
Genetik Danışma,Perinatolojik İnceleme nerede nasıl ne şekilde hangi hastane doktor klinikte yapılır
Ağrısız doğum, Epidural Anestezi, Doğum Anı, Sezeryan Anı, Sezaryan Anı, Sezaryen Anı Video
Spiral (Ria) Yöntemi İle Korunma, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum) Kadın Sağlığı Merkezi Muayenesi
Lohusalık (Loğusalık), Üstüne Görme, Üste Görme, Doğum Sonrası Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdaş)
Sünnet, Yenidoğan Sünneti, Doğum Sonrası Sünnet Ve bebek bakımı
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayıcıları, Hamilelik Hesaplayıcıları Hesaplayıcısı Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasıl Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozukluğu Kısırlık Tetkikleri,Kısırlık Tedavisi (Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyatı, Tedavisi
Çocuk İsteği ,Sık Sorulan Sorular
Erkekte Kısırlık, Erkek Kısırlığı
Tüp Bebek, İVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Aşılama Yöntemleri, Kısırlık Tedavisi
Aşılama,İui, Kısırlık Tedavisi
Kısırlık, Bebek İsteği Tetkikleri
Kadınlarda Kısırlık Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Sağlıklı Yaşam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadın Hastalıkları Takibi Bitkisel Doğal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasıl Ne Şekilde -- Youtube Videoları, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yaşam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji
Kadın Sağlığı ,Unutkanlık, Alzheimer Bunama Hastalığı ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel İsteksizlik, Soğukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel İsteksizlik
İktidarsızlık, İmpotans, Sertleşme Bozukluğu
Bebek ve Cinsiyeti Kız mı,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Merağı, Ne Zaman Kaçıncı Hafta
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri
Genital Siğiller ,HPV Aşısı Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karnında müzik
Suda doğum ,youtube video canlı görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canlı anı,nasıl nerede, kim
Doğumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kanı
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetiği Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +